واکنش شهردار سابق تهران نسبت به تخریب خانه شهرداران

به گزارش شهر سرگرمی، ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، واکنش شهردار سابق تهران نسبت به تخریب خانه شهرداران صورت گرفت.

واکنش شهردار سابق تهران نسبت به تخریب خانه شهرداران

پیروز حناچی در مورد تخریب خانه شهرداران که گفته می گردد حناچی قول داده بود که در صورت فروش این خانه باز هم این خانه حفظ گردد، گفت: فروش و خرید املاک برای اجرای طرح های عمرانی شهر جز ماموریت های ذاتی شهرداری ها است بگونه ای که در تهران بصورت دائمی و روزانه املاک به دلایل گوناگون خریداری یا به فروش می رسد.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران یکی از بزرگترین ملاکان شهر است، اظهار کرد: خرید و فروش املاک یک اتفاق روتین است اما مهم این است که برآیند این خرید و فروش ها با طی روال قانونی و به نفع شهر و شهروندان باشد.

حناچی با بیان اینکه در سال 1398 و درحالیکه به شدت به منابع مالی برای اجرای پروژه های عمومی شهری نیازمند بودیم فروش این خانه را در دستور کار قرار دادیم و اجازه شورای شهر وقت نیز اخذ شد و حتی در بودجه ردیفی برای فروش املاک در نظر گرفته شده بود و به استناد همین ردیف بودجه مجوز فروش نیز از شورای شهر گرفته شد، گفت: این ملک با رعایت تشریفات قانونی به مزایده گذاشته شد و برمبنای قیمت کارشناسی در سال 1399 به فروش رفت.

شهردار سابق تهران با بیان اینکه آن موقع حدود 10 پروژه کلیدی در تهران داشتیم که برای ادامه راه باید منابع اعتباری تزریق میشد، اظهار کرد: این ملک مدت مدیدی خالی بود و در زمان شهردار اسبق به عنوان مهمانسرای میهمانان خارجی شهرداری از آن استفاده میشد و در یک دوره به عنوان خانه شهرداران از آن استفاده میشد اما قدمت زیادی نداشت و ملک مربوط به اوایل دهه 50 بود و واجد ارزش های میراثی نیز نبوده است ولی بنایی فاخر و تشریفاتی بود.

کوشش کردیم که در این مدت که ما در شهرداری تهران مسئولیت داشتیم این ملک تخریب نگردد و در دوره ما نیز پروانه تخریب و نوسازی برای آن صادر نشد لزومی هم نداشت که شهردار تهران در شمال شهر در خانه ای لاکچری زندگی کند و اولویت ما منطقه ها مرکزی، فرسوده و فراموش شده تهران بود. اما دقت داشته باشید که پروانه این ساختمان در تاریخ 1400.10.22 صادر شده است.

وی با بیان اینکه ما قول دادیم که تا زمانی که بر سر کار هستیم این خانه حفظ گردد که حفظ شد، ادامه داد: اما وقتی نیستیم و مسئولیت با ما نیست چه کنیم؟ شهرداری فعلی می توانست پروانه ندهد یا شرط و شروط بگذارد یا با مالک به مذاکره بنشیند و راضیش کند که تخریب نکند.

حناچی با بیان اینکه تا وقتی که بودیم و مسئولیت داشتیم در راستای حفظ خانه های قدیمی اقدام کردیم، گفت: مگر ما 240 خانه مربوط به دوره معاصر را فقط در یکی از منطقه ها مرکزی شهر حفظ نکردیم؟ درحالیکه ضمن توافق با مالکان آنها این خانه ها را به گالری و کافه و موزه بخش خصوصی تبدیل کردیم مالکان به هزینه خود بسیاری از این خانه ها را بازسازی کردند و این نشان می دهد که اگر شهرداری بخواهد می تواند با ابزارهایی که در اختیار دارد نظر مالک را در راستای حفظ خانه ها جلب کند.

وی ادامه داد در دوره ای که هستیم و مسئولیت داریم به حکم عقل و قانون عمل می کنیم، پروانه ملک مربوطه در دی 1400 صادر شده و دوستان کار خود را با هزینه ما انجام می دهند و این در حالی است که در دوره ما بسیاری از املاک اینچنینی که ثبت ملی هم نبود با مذاکره با مالکین به وسیله شهرداران منطقه ها و دادن امتیازات جانشین حفظ شد و بسیاری از آنها تبدیل به موزه و فضای عمومی شد.

وی بیان نمود: دوستان فعلی در شهرداری خودشان اجازه تخریب ملک را داده اند و امضای شهردار فعلی منطقه یک زیر پروانه ساختمانی است، به ما می گویند بی تدبیری نموده اید!؟

حناچی با تأکید بر اینکه ابزارهای مذاکره در اختیار شهرداری است و می توانستند با پیشنهادات مختلفی که به مالک می دهد این خانه را حفظ نمایند، ادامه داد: فروشنده و قیمت فروش معین است اما دقت داشته باشید که ابزارهای مذاکره در اختیار شهرداری است و سازنده های حرفه ای نیز از این پیشنهادات استقبال می نمایند، چرا که برای آنها نفع مالی دارد. موضوعاتی مانند حق انتقال توسعه در کمیسیون ماده 5 شهر تهران به همین منظور مطرح شد.

وی مطرح نمود: شهرداری می توانست با مذاکره با مالک یا اقدامات موازی تصمیمات بهتری برای حفظ منافع شهر و ذینفعان بگیرد.

منبع: همگردی
انتشار: 6 فروردین 1401 بروزرسانی: 6 فروردین 1401 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1950

به "واکنش شهردار سابق تهران نسبت به تخریب خانه شهرداران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش شهردار سابق تهران نسبت به تخریب خانه شهرداران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید