احتیاج 70 تنی کشور به تخم آرتمیا

به گزارش شهر سرگرمی، رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور گفت: کشور نیازمند تامین 70 تن تخم آرتمیا است.

احتیاج 70 تنی کشور به تخم آرتمیا

به گزارش ایسنا، علی نکویی فر گفت: برای این که در فراوری آرتمیا به خودکفایی برسیم احتیاج به 70 تن تخم آرتمیا داریم که در حال حاضر تنها مقدار ناچیزی از این احتیاج به میزان کمتر از یک تن در داخل کشور فراوری می گردد و مابقی از خارج کشور وارد می گردد.

نکویی فر با اشاره به آخرین سرشماری از 4 ایستگاه در سرانجام فصل تابستان امسال، میزان سیست آرتمیا در این ایستگاه های مستقر در دریاچه ارومیه را 13 هزار و 130 عدد در هر مترمکعب گفت و گفت: در این سرشماری میزان نوزاد آرتمیا 18 عدد در هر مترمکعب، آرتمیای جوان 17 عدد در هر مترمکعب و آرتمیای بالغ نر 48 عدد در هر متر مکعب و آرتمیای بالغ ماده 45 عدد در متر مکعب است.

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور گفت: با توجه به افزایش تراز آب دریاچه نسبت به سال قبل، در حال حاضر میزان شوری آب 300 گرم در لیتر و تراکم جلبک در دریاچه 52 هزار و 244 عدد در هر میلی متر است.

وی با اشاره به این که دریاچه ارومیه پارک ملی بوده و هیچ فردی بدون داشتن مجوز محیط زیست حق برداشت آرتمیا از دریاچه را ندارد و تا کنون هیچ گونه مجوزی در این خصوص صادر نشده است، یادآور شد: اگر وضعیت دریاچه به ثبات برسد، آرتمیای موجود در دریاچه ارومیه توانایی تامین احتیاج کشور را بدون این که ذخیره آرتمیای دریاچه از بین برود، دارد.

نکویی فر ادامه داد: در حال حاضر تنها یک استخر 10 هکتاری در دشت فسندوز میاندوآب برای فراوری آرتمیا در حال فعالیت است که تا سرانجام سال برنامه ریزی شده است پرورش تخم آرتمیا نیز در این مرکز انجام گیرد.

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور با اشاره به این که در امسال 60 نفر از متقاضیان پرورش آرتمیا توسط این مرکز آموزش رایگان دریافت نموده اند، اضافه نمود: آموزش روش های نوین فراوری و پرورش سیست آرتمیا، شناسایی آب های نامتعارف کشور به ویژه در قزوین، گلستان و خوزستان و یاری به احداث استخرها از جمله اقدامات مرکز تحقیقات برای جذب سرمایه گذاران در این بخش است.

وی یادآور شد: برای توسعه پرورش سیست آرتمیا در دریاچه ارومیه اعتباراتی در نظر گرفته شده ولی تاکنون مبلغی تخصیص نیافته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 423

به "احتیاج 70 تنی کشور به تخم آرتمیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتیاج 70 تنی کشور به تخم آرتمیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید