نحوه پیشگیری از گرمازدگی در بچه ها زیر 5 سال ، 6 علت عمده گرمازده شدن بچه ها

به گزارش شهر سرگرمی، رئیس اداره سلامت بچه ها وزارت بهداشت علل گرمازدگی شیرخواران و بچه ها زیر 5 سال و روش های جلوگیری از این اتفاق را تشریح کرد.

نحوه پیشگیری از گرمازدگی در بچه ها زیر 5 سال ، 6 علت عمده گرمازده شدن بچه ها

به گزارش خبرنگاران، دکتر حمیدرضا لرنژاد رئیس اداره سلامت بچه ها وزارت بهداشت با بیان این که با افزایش دمای هوا در تابستان و به خصوص در منطقه ها گرمسیری توجه به توصیه های بهداشتی برای پیشگیری از گرمازدگی لازم است، گفت: افزایش دمای بدن و داغی و قرمزی پوست، فرورفتگی چشم ها، استفراغ یا اسهال و کم شدن ادرار، نبض ضعیف و تنفس تند، گریه و بی قراری و تحریک پذیری و بی حالی و کاهش هوشیاری علائم گرمازدگی در بچه ها است.

وی در مورد علل بروز گرمازدگی در بچه ها گفت: کم بودن توانایی بدن برای تنظیم دما، مصرف کم مایعات و شیر، پوشیدن لباس زیاد و تنگ، غفلت از کودک و رها شدن در فضای بسیار گرم و بسته نظیر خودرو، مصرف بعضی داروها، ابتلا به بعضی بیماری های زمینه ای مثل دیابت بچه ها، بیماری فیبروزکیستیک (cystic fibrosis)، بیماری های کلیوی، اسهال مزمن و بعضی موارد دیگر مانند کم وزنی یا اضافه وزن در بروز گرمازدگی در بچه ها موثر هستند.

رئیس اداره سلامت بچه ها وزارت بهداشت با بیان این که مهم ترین خطر در گرمازدگی بچه ها خطر کم آبی است که در صورت عدم مراقبت کافی حتی می تواند منجر به مرگ در کودک گردد، گفت: زمانی که کودک دچار کم آبی می گردد، ابتدا بی قرار و تحریک پذیر می گردد و اگر کم آبی ادامه پیدا کند کودک خواب آلوده یا دچار عدم هوشیاری می گردد.

لرنژاد اضافه کرد: کودکی که خواب آلودگی غیرعادی یا عدم هوشیاری دارد، در معرض خطر است و فورا باید با اورژانس تماس بگیرید و به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل گردد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی توصیه های درمان و مقابله با گرمازدگی را چنین تشریح کرد: لباس های کودک را کم نموده و از لباس های گشاد و نخی بهره ببرید. کودک را از نظر تاریخچه تب، احساس داغی و یا درجه حرارت زیر بغل بالای 37.4 درجه سانتیگراد کنترل کنید.

رییس اداره سلامت بچه ها وزارت بهداشت با بیان این که خودداری از بردن بچه ها به بیرون از منزل و محیط های شلوغ و زیر آفتاب در ساعت های اوج گرما و قرار دادن کودک گرمازده در آب ولرم و محیط خنک با تهویه مناسب توصیه دیگر مقابله با گرمازدگی بچه ها است، گفت: از کمپرس سرد روی گردن، کشاله ران و زیر بغل، کودک بهره ببرید. دادن مایعات فراوان و در شیرخواران افزایش دفعات شیردهی، برترین راه برای جبران کم آبی است. راه پیشگیری از کم آبی در یک شیرخوار یا کودک این است که به او ORS یا مایعات کم نمک و خنک بدهید.

رییس اداره سلامت بچه ها وزارت بهداشت در خاتمه توصیه کرد هر میزان مایعی که کودک بخواهد باید تا زمانی که شرایط کودک بهبود یابد به او بدهید و از داروها در زمان کم آبی و گرمازدگی استفاده نکنید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 مرداد 1402 بروزرسانی: 12 مرداد 1402 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 2225

به "نحوه پیشگیری از گرمازدگی در بچه ها زیر 5 سال ، 6 علت عمده گرمازده شدن بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه پیشگیری از گرمازدگی در بچه ها زیر 5 سال ، 6 علت عمده گرمازده شدن بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید