رویای هوای پاک در کلانشهرهای ایران

به گزارش شهر سرگرمی، تهران (پانا) - 8 کلانشهر کشور از جمله پایتخت سال هاست که در نیمه دوم سال در جستجوی داشتن هوای پاک هستند و هوای پاک به رویایی دست نیافتنی تبدیل شده است.

رویای هوای پاک در کلانشهرهای ایران

کلانشهرهای ایران، زمستان سال جاری را همچون زمستان های گذشته با آلودگی هوا آغاز کردند و سال جاری بیش از 90 درصد روزهای اولین ماه زمستان را با آلودگی شدید سپری کردند. وارونگی دما، مازوت سوزی نیروگاه ها و خودروی فرسوده نشان دهنده اجرا نشدن قانون هوای پاک است که بیش از سه سال است در پیچ و خم اجرا باقی مانده است و بی توجهی دستگاه های اجرایی نسبت به اجرای این قانون، راستا داشتن هوای پاک را همچنان غیرقابل دسترس کرده است.

قانون هوای پاک در سال 1396 به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسید و قرار شد اجرای آن مرهمی بر کیفیت هوای شهرهای مختلف کشور از جمله کلانشهر تهران باشد اما حالا پس از گذشت چند سال از تصویب این قانون هوای شهرهای مختلف کشور به شدت آلوده است. این قانون دارای 34 ماده است که در آن دستگاه های مختلف اجرایی در کشور ازجمله وزارت کشور، وزارت نفت، وزارت نیرو، نیروی انتظامی، شهرداری و صدا و سیما را مکلف کرده است که هر یک به تناسب وظایف خود، اقداماتی را برای کنترل آلودگی هوا در کشور انجام دهند.

مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست همزمان با هفته هوای پاک با انتقاد از بی توجهی دستگاه ها نسبت به اجرای قانون هوای پاک به پانا گفت: میزان آلودگی هوای این روزها در کلانشهرهای کشور نشان می دهد که دستگاه های اجرایی مربوطه که اسامی آنها در قانون هوای پاک آمده است، به خوبی به وظایف خود عمل نکرده اند در حالی که همه بندهای قانون هوای پاک به دستگاه های متولی ابلاغ شده است و این دستگاه ها موظف هستند که به تعهدات خود در قبال قانون متعهد و پایبند باشند اما در صورت اجرا نشدن این قانون، هوای پاک در نیمه دوم سال به رویا تبدیل می شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برخی دستگاه ها از جمله وزارت نفت، نیرو، کشور و راه و شهرسازی تا حدودی به وظایف خود در قبال اجرای قانون پایبند بوده اند اما کافی نیست و اجرای ناقص قانون موجب می شود ما همچنان شاهد آلودگی هوا باشیم. به طور نمونه وزارت نفت در تهیه سوخت استاندارد که سال جاری بین 80 درصد استاندارد است اقدام کرده است اما نتوانسته در اجرای طرح کهاب پیروز باشد.

تجریشی با بیان اینکه وظایف دستگاه های اجرایی مربوط با قانون هوای پاک معین و به آنها ابلاغ شده است، گفت: از دستگاه ها گزارش عملکرد درخواست می شود و سامانه ای طراحی شد که برای دستگاه ها ارسال شده است تا گزارش عملکرد خود را درباره اجرای قانون هوای برای محیط زیست ارسال کنند. همچنین و در نظر داریم تا انتها سال جاری به سمت عملیات ارزیابی استانی قانون هوای پاک برویم.

وی با بیان اینکه عملکرد برخی دستگاه ها از جمله وزارت کشور و صمت کلیدی است، گفت: پیش از این عملکرد وزارت نفت کلیدی بود چون سوخت را تأمین می کرد و اکنون سوخت مسئله ای ندارد و باید بندهای دیگر قانون اجرا شود. وزارت صمت وظایفی همچون استاندارد یورو 6، نصب فیلتر دوده و اعمال حداقل حدود آلایندگی خودروهای غیر دیزلی وارداتی دارد اما گزارشی در این زمینه ارائه نکرده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1392

به "رویای هوای پاک در کلانشهرهای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویای هوای پاک در کلانشهرهای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید