رایج ترین خطاها در اینترنت (و نحوه رفع کردن آن ها)

به گزارش شهر سرگرمی، اگر اهل وب گردی و مراجعه به سایت های زیادی باشید، احتمالاً بارها و بارها به انواع خطا مانند خطای 404، 403 یا 500 برخورده اید. هرچند اجتناب از تمام ارورها امکان پذیر نیست، اما شناسایی برخی از رایج ترین ارورها کار شما را برای حل چنین مشکلاتی راحت تر می نماید.

رایج ترین خطاها در اینترنت (و نحوه رفع کردن آن ها)

انواع رایج خطا در اینترنت

ارور سایت ها را می توان در دو دسته 4XX یا 5XX قرار داد. بعد از عدد 4 یا 5 شاهد دو عدد دیگر هستیم که خطای موردنظر را دقیقاً تعیین می نماید. ارورهای 4XX و 5XX شاید از جهاتی شبیه به یکدیگر باشند، اما هرکدام از آن ها نشان دهنده دسته مختلفی از مسائل هستند. خطاهای 4XX مربوط به مسائل کاربر و خطاهای 5XX مربوط به مسائل سرور است. اگر با خطای 4XX روبرو شوید، احتمالاً می توانید آن را رفع کنید.

خطاهای 5XX مربوط به سرور است و این یعنی کاری از دست شما ساخته نیست. فارغ از نوع خطا می توانید اقداماتی را انجام دهید که شاید برای حل موضوع مفید واقع شود. در ادامه به برخی از رایج ترین انواع خطا در اینترنت نگاهی می اندازیم و راهکار هایی را برای آن ها مطرح می کنیم.

400 Bad Request Error

هر موقعی که با تایپ یک آدرس در مرورگر خود می خواهید وارد یک سایت شوید، درخواستی را برای سرور سایت مذکور ارسال می کنید. خطای 400 تنها زمانی رخ می دهد که سرور متوجه درخواست کاربر نشود. این موضوع می تواند به خاطر مشکل دار بودن درخواست رخ دهد و در بیشتر مواقع این خطا به خاطر وجود نداشتن آدرس موردنظر به وجود می آید.در ادامه راهکار هایی را برای حل این مشکل مطرح می کنیم:

 • رفرش کردن صفحه: فشردن کلید F5 در بیشتر مرورگرها منجر به رفرش صفحه وب موردنظر می شود. اگر مشکل به خاطر درخواست باشد، این کار در برخی اوقات مشکل را حل می نماید.
 • آنالیز دوباره آدرس: گاهی اوقات اشتباه تایپ کردن یک آدرس، منجر به نمایش ارور 400 به جای ارور 404 می شود.
 • جستجوی محتوای موردنظر در موتور جستجو: گاهی اوقات محتوای موردنظر در سایت مذکور وجود دارد ولی آدرس آن دقیق نیست. به همین خاطر بهتر است تیتر آن را موتور جستجو وارد کنید تا بتوانید لینک صحیح آن را پیدا کنید.
 • پاک کردن کوکی و کش در مرورگر: در برخی موارد وقتی که سایت ها می خواهند کوکی های قدیمی ذخیره شده در مرورگر را بخوانند، ارور 400 ظاهر می شود. به همین خاطر در چنین مواردی می توانید کوکی و کش های مرورگر خود را حذف کنید.

403 Forbidden

ارور 403 Forbidden زمانی ظاهر می شود که می خواهید به آدرسی که مجوز دسترسی به آن را ندارید، وارد شوید. در بیشتر موارد، برای حل این مشکل کار چندانی نمی توانید انجام دهید. با این وجود، شاید با انجام کارهای زیر این مشکل رفع شود:

 • رفرش کردن صفحه: کلید F5 را بفشارید تا صفحه موردنظر رفرش شود.
 • آنالیز آدرس مذکور: گاهی اوقات آدرس اشتباهی می تواند این خطا را نمایش دهد. به همین خاطر دقت کنید که آدرس صفحه را تایپ نموده اید، نه پوشه های مرکزی سایت. بیشتر سایت ها بنا به دلایل امنیتی اجازه دسترسی به پوشه ها را به کاربران نمی دهند.
 • آنالیز مجوزهای موردنظر: گاهی اوقات برای دسترسی به برخی از محتوای سایت ها، باید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نموده باشید و حتی در این صورت هم، برخی از کاربران از لحاظ دسترسی در سطح بالاتری نسبت به دیگران قرار می گیرند.

404 Not Found

رایج ترین خطایی که در سایت های مختلف با آن روبرو می شوید، خطای 404 است. این خطا یعنی آدرس موردنظر شما وجود ندارد و در بیشتر موارد به خاطر کلیک بر یک لینک قدیمی یا اشتباه تایپ کردن آدرس رخ می دهد. برای این خطا هم انجام این کارها توصیه می شود:

 • رفرش کردن صفحه: در این زمینه رفرش کردن به احتمال خیلی زیاد مثمر ثمر واقع نمی شود، ولی انجام این کار هم زمان زیادی نمی گیرد.
 • آنالیز آدرس: آدرس اشتباهی (چه به خاطر تایپ اشتباهی باشد و چه به خاطر لینکی که به آدرس اشتباهی مربوط است) از جمله مهم ترین دلایل بروز این خطا است.
 • جستجوی تیتر در موتور جستجو: شاید چنین محتوایی وجود داشته باشد ولی آدرس را اشتباه تایپ نموده باشید یا لینک موردنظر به آدرس اشتباهی مربوط باشد، به همین خاطر با جستجوی تیتر محتوای مذکور، می توانید شانس خود را امتحان کنید.

بیشتر بخوانید: چرا برخی مرورگرها سریع تر از رقبای خود هستند؟

500 Internal Server Error

اگر هنگام مراجعه به یک سایت با خطای 500 Internal Server Error روبرو شدید، این یعنی سایت مذکور دچار مسئله ای شده است. همچنین این خطا به معنای عدم وجود مشکل در کامپیوتر، مرورگر و اینترنت کاربر است. همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم، ارورهایی که با عدد 5 آغاز می شوند مربوط به سرور هستند و کار چندانی از دست ما برنمی آید. با این حال، می توانید چند روش مختلف را برای حل این مشکل امتحان کنید:

 • رفرش کردن صفحه: رفرش کردن صفحه در زمینه این خطا تأثیری ندارد ولی از طرف دیگر امتحان آن هم ضرر ندارد.
 • مراجعه در زمانی دیگر: در بیشتر موارد، مسائل سرور موقتی هستند. به همین خاطر بهتر است در زمانی دیگر به سایت مذکور مراجعه کنید.
 • تماس با سایت: اگر این مشکل ادامه دار بود، بهتر است که با مسئولین سایت تماس بگیرید و این مشکل را مطرح کنید.

502 Bad Gateway Error

خطای 502 Bad Gateway به معنای این است سرور سایتی که به آن مراجعه نموده اید می خواهد اطلاعاتی را از سرور دیگری دریافت کند ولی در این زمینه موفق نبوده است. اگرچه این خطا هم ارتباط مستقیمی با کامپیوتر کاربر ندارد، ولی باز هم بهتر است این کارها را امتحان کنید:

 • رفرش کردن صفحه: مطابق معمول، در این زمینه هم ابتدا توصیه می شود صفحه موردنظر را رفرش کنید.
 • آنالیز باز نشدن سایت برای دیگر افراد: با مراجعه به سایت هایی مانند Is It Down Right Now و down for everyone or just me می توانید ببینید که آیا سایت موردنظر فقط برای شما باز نمی شود یا اینکه باقی افراد هم نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند.
 • مراجعه در زمانی دیگر: در بیشتر موارد، مسائل سرور موقتی هستند. به همین خاطر بهتر است در زمانی دیگر به سایت مذکور مراجعه کنید.
 • پاک کردن کوکی ها و کش های مرورگر: گاهی اوقات (البته خیلی به ندرت) این مشکل به خاطر کوکی ها و کش های مرورگر رخ می دهد و به همین خاطر پاک کردن آن ها ضرر ندارد.

503 Service Unavailable Error

خطای 503 نشان می دهد که سرور نمی تواند به این درخواست رسیدگی کند. دلایل زیادی برای ایجاد این خطا وجود دارد ولی رایج ترین آن به زیاد بودن تعداد درخواست ها برمی شود. همانند دیگر خطاهای 5XX، این خطا هم از طرف سرور است و کار چندانی از دست کاربر برنمی آید. با این حال می توانید اقدامات زیر را انجام دهید.

 • رفرش کردن صفحه: مطابق معمول، در این زمینه هم ابتدا توصیه می شود صفحه موردنظر را رفرش کنید.
 • آنالیز باز نشدن سایت برای دیگر افراد: با مراجعه به سایت هایی مانند Is It Down Right Now و down for everyone or just me می توانید ببینید که آیا سایت موردنظر فقط برای شما باز نمی شود یا اینکه باقی افراد هم نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند.
 • مراجعه در زمانی دیگر: مسائل سرور معمولاً موقتی هستند و به خصوص در زمینه خطای 503، با کمی صبر احتمالاً فشار بر سرور کاسته می شود و می توانید به سایت مذکور مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: 9 مشکل رایج مرورگرها و راهکار آن ها

منبع: How To Geek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 اسفند 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 27

به "رایج ترین خطاها در اینترنت (و نحوه رفع کردن آن ها)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایج ترین خطاها در اینترنت (و نحوه رفع کردن آن ها)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید