تصاویر ، راز کشتی مرموز خوفو !

به گزارش شهر سرگرمی، گجت نیوز نوشت: شصت و نه سال از زمان کشف یک کشتی باستانی مرموز در نزدیکی هرم بزرگ جیزه گذشته است. بیش از 4600 سال پیش، مصریان باستان تصمیم گرفتند اجزای یک کشتی باستانی به نام خوفو را از هم جدا و در یک گودال در پای هرم جیزه دفن نمایند. از عجیب ترین رازهای کشتی خوفو این است که کاوشگران از زمان کشف آن تا به امروز نتوانستند دلیل دفن این کشتی را بفهمند. در این مقاله ده نکته جالب در خصوص این کشتی باستانی آمده است که تا به امروز نمی دانستید.

تصاویر ، راز کشتی مرموز خوفو !

1- یک کشتی باستانی معروف به نام کشتی خوفو در 26 مه سال 1954 میلادی (5 خرداد 1333) به وسیله مصرشناسان در فلات جیزه کشف شد. مصریان باستان این کشتی را به صورت تکه تکه در زمین دفن نموده بودند. زمانی که کاوشگران با دقت و مهارت فراوان اجزای این کشتی را کنار یکدیگر گذاشتند، گویی همین دیروز ساخته شده است. این در حالیست که بیش از 4600 سال از زمان دفن آن می گذرد.

2- این کشتی در پای هرم بزرگ جیزه که به آن هرم خوفو نیز گفته می گردد، کشف شد. به همین علت، کارشناسان معتقدند که کشتی خوفو به این هرم مرتبط است. محققان تا به امروز اطلاعات زیادی درمورد کشتی به دست آورده اند؛ اما هنوز نمی دانند که مصریان باستان در ابتدا برای چه هدف و منظوری آن را دفن نموده بودند.

3- یک باستان شناس به نام Kamal el-Mallakh، کشتی خوفو را در ضلع جنوبی هرم بزرگ جیزه کشف کرد. اجزای این کشتی شامل 1200 قطعه از چوب درخت سدر هستند که به صورت تکه تکه دفن شده بودند و بعدا به وسیله باستان شناسان مونتاژ شدند. کشتی خوفو در حال حاضر در موزه Solar مصر واقع در مجاورت هرم بزرگ جیزه به نمایش گذاشته شده است.

4- کشتی خوفو که یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین کشتی های باستانی به شمار میرود 43.6 متر طول و 5.9 متر عرض دارد و شکل ظاهری آن به طور کامل حفظ شده است.

5- یکی دیگر از عجیب ترین رازهای کشتی خوفو این است که اجزای آن داخل پنج گودال مجزا در جنوب هرم بزرگ جیزه قرار داشته اند. این گودال ها همانند گنبدهای وکیوم شده ای بودند که 42 بلوک آهکی روی هر کدام قرار گرفته بود.

6- پنج سال طول کشید تا کارشناسان اداره آثار باستانی مصر با زحمت فراوان این کشتی را به طور کامل بازسازی نمایند. در این مدت آنها تمام سعی خود را کردند تا به هیچ یک از قسمت ها آسیب نرسد و از ارزش باستانی آن کم نگردد.

7- علیرغم اینکه کشتی خوفو 69 سال پیش کشف و بازسازی شد و مطالعات فراوانی روی آن انجام گرفت، محققان هنوز به هدف اصلی آن پی نبرده اند. آیا یک کشتی تشریفاتی بوده است یا یک کشتی کاربردی؟ یا اینکه هدف کاملا متفاوتی داشته؟

کارشناسان فکر می نمایند که این کشتی برای فرعون خوفو ساخته شده بود. اما اینکه هدف ساخت آن چه بوده هنوز معین نیست. یکی از نظریه های اصلی این است که کشتی خوفو برای حمل فرعون به زندگی پس از مرگ ساخته شده بود؛ اما اگر فرض کنیم چنین موردی صحیح باشد، چرا مومیایی فرعون خوفو هنوز در داخل هرم کشف نشده است؟

باستان شناسان معتقدند که کشتی خوفو یک کشتی تشریفاتی بود که روح فرعون را با راهنمایی خدای رع به زندگی پس از مرگ منتقل می کرد. بعضی دیگر از محققان تصور می نمایند که سازندگان هرم باستانی از این کشتی برای ساخت هرم استفاده می کردند. هرمی که از 2.4 میلیون بلوک سنگی ساخته شده است.

8- طبق آنالیز و آزمایش های صورت گرفته معین شد که مصریان باستان قبل از باز کردن و دفن کشتی خوفو، از آن استفاده می کردند. به همین علت این احتمال وجود دارد که کشتی خوفو، فرعون را حدود 4500 سال پیش بر روی خود سوار نموده و به سفر برده است.

9- کارشناسان، این کشتی را یک شاهکار چوبی می دانند که اگر همین الان آن را در آب بیاندازند هنوز هم کارایی دارد و می تواند در آب حرکت کند.

10- کشتی خوفو آنقدر هنرمندانه ساخته شده بود که می توانست مصالح سنگین و حتی بلوک های سنگی 3 تنی را حمل کند. به همین علت بسیاری از باستان شناسان معتقدند که از این کشتی برای ساخت هرم بزرگ جیزه یاری گرفته شده و از این رو در پای همین هرم دفن شده است.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 شهریور 1401 بروزرسانی: 24 شهریور 1401 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 2087

به "تصاویر ، راز کشتی مرموز خوفو !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر ، راز کشتی مرموز خوفو !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید