گزارشگر سازمان ملل خواهان تحریم ولیعهد سعودی توسط آمریکا شد

به گزارش شهر سرگرمی، اگنس کالامارد با اشاره به گزارش آمریکا درباره قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول، از آمریکا خواست محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را مورد تحریم قرار دهد.

گزارشگر سازمان ملل خواهان تحریم ولیعهد سعودی توسط آمریکا شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد با اشاره به گزارش اطلاعاتی آمریکا درباره قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی، خواهان تحریم محمد بن سلمان ولیعهد عربستان توسط آمریکا شد.

بر اساس این گزارش، اگنس کالامارد در بیانیه ای از واشنگتن خواست دارایی های شخصی و فعالیت های بین المللی بن سلمان را مورد تحریم قرار دهد.

وی همچنین اضافه نمود که آمریکا نباید به محمد بن سلمان در مقابل دعواهای قضایی مصونیت اعطا کند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل از دولت عربستان هم خواست تا سرنوشت جسد جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در شهر استانبول ترکیه را افشا نماید.

طبق گزارش اطلاعاتی آمریکا، قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی با تایید محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی صورت گرفته است.

لازم به ذکر است که گزارش اطلاعاتی که آمریکا درباره قتل جمال خاشقجی منتشر کرد نشان می دهد که این قتل با تایید محمد بن سلمان ولیعهد سعودی صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا گزارش غیرمحرمانه ای را منتشر کرد که حاکی است قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی با تایید محمد بن سلمان ولیعهد عربستان صورت پذیرفته است.

در این گزارش آمده است: ارزیابی ما این است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، عملیاتی را در استانبول ترکیه برای بازداشت یا قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی تایید نموده است.

این گزارش می افزاید: این ارزیابی با توجه به اختیارات ولیعهد درباره تصمیم گیری ها در عربستان، دخالت مستقیم یک مشاور اصلی و محافظان محمد بن سلمان در جزئیات این عملیات و حمایت ولیعهد برای استفاده از اقدامات خشونت آمیز جهت سکوت مخالفان خارج از کشور از جمله خاشقجی، حاصل شده است.

طبق این گزارش، ولیعهد عربستان سعودی جمال خاشقجی را تهدیدی برای این کشور می دید.

در این گزارش همچنین به اسامی افرادی که به نیابت از محمد بن سلمان در قتل خاشقجی دست داشتند، اشاره شده است.

لازم به ذکر است، خاشقجی در اکتبر 2018 پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد. ریاض که در ابتدا نسبت به ناپدید شدن خاشقجی اظهار بی اطلاعی می کرد، تصدیق کرد که این روزنامه نگار در داخل کنسولگری به قتل رسیده است.

با این حال پادشاهی سعودی پیوسته اتهام ها مبنی بر هرگونه ارتباط میان اعضای خاندان پادشاهی سعودی، بویژه بن سلمان، با ترور خاشقجی را رد نموده است. در سپتامبر 2020، یک دادگاه تشریفاتی در عربستان محکومیت زندان را برای هشت فرد مظنون صادر کرد.

شایان ذکر است جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا پیش از این با بیان اینکه گزارش اطلاعاتی درباره قتل جمال خاشقجی را خوانده است، گفت که به زودی با پادشاه سعودی، ملک سلمان در این باره تبادل نظر خواهد نمود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1457

به "گزارشگر سازمان ملل خواهان تحریم ولیعهد سعودی توسط آمریکا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارشگر سازمان ملل خواهان تحریم ولیعهد سعودی توسط آمریکا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید