همتی: بانک ها برای انتقال پول واکسن مجوز از آمریکا می خواهند

به گزارش شهر سرگرمی، رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه به دلیل فشار هایی که آمریکا بر بانک های مختلف اروپایی آورده، آن ها از کار با ایران می ترسند، گفت: با وجود اینکه مصرف واکسن کرونا، تعیین بوده، بانک مقصد در صورتی حاضر است پول را دریافت کند که مجوز اختصاصی توسط آمریکا صادر گردد.

همتی: بانک ها برای انتقال پول واکسن مجوز از آمریکا می خواهند

به گزارش بانک مرکزی، این روز ها حدس های زیادی در فضای رسانه ای کشور برای خرید واکسن کرونا مطرح شده است؛ مردم جزییات این موضوع را نمی دانند که مانع جدی برای خرید واکسن کرونا چیست. مشکل کجاست و چرا ایجاد شده است؟ به دلیل وجود همین ابهام ها، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی به ارائه توضیحاتی با موضوع خرید واکسن کرونا و مسائل مترتب بر پرداخت هزینه های مربوطه پرداخته است.

در روز های گذشته خبر های متفاوتی در رابطه با واکسن کرونا و پرداخت پول آن مطرح شده است. از یک طرف، آمریکا و بعضی رسانه ها اعلام نموده اند که مجوز برای خرید واکسن کرونا صادر شده و برای خرید آن مسئله ای وجود ندارد؛ از طرف دیگر اعلام شده است که در این راه موانعی که ناشی از تحریم هاست وجود دارد. اکنون مشکل پرداخت پول واکسن کرونا چیست؟

خرید کالا های اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی به هیچ عنوان نباید مشمول تحریم باشند و نباید احتیاجمند دریافت هیچ مجوزی باشند.

البته همه تحریم های آمریکا علیه ایران از نظر ما نامشروع و خلاف حقوق بین الملل است و هیچ مبنای قابل قبولی برای آن ها وجود ندارد؛ اما دولت ترامپ در راستای سیاست فشار حداکثری یا به عبارت بهتر زورگویی و یکجانبه گرایی حداکثری، همه قواعد حقوق بین الملل را زیرپا گذاشته که یکی از آن ها تحریم کل نظام اقتصادی ایران و همه بانک های ایرانی است. همین که آمریکا بانک مرکزی و همه بانک های ایرانی را تحریم می نماید و صادرات نفت، محصولات پتروشیمی و سایر اقلام صادراتی ایران را تحریم می نماید، نشان دهنده این است که هیچ حد و مرزی در اعمال فشار علیه مردم ایران قائل نیست.

دروغگویی آمریکا در این ادعا که واردات دارو و غذا و اقلام بشردوستانه برای ایران تحریم نیست، با کمی تأمل روشن می گردد. فرض کنیم آمریکایی ها در اعمال سیاست فشار حداکثری پیروز می شدند و می توانستند صادرات نفت و سایر اقلام را به صفر برسانند (البته معین شد که پیروز نشدند و هیچ وقت پیروز نخواهند شد)، اما اگر این اتفاق می افتاد، واردات دارو و غذا با چه منابعی باید انجام می شد؟ کشور برای اینکه بتواند واردات انجام دهد احتیاج به صادرات دارد.

بدون صادرات چگونه می توان واردات انجام داد؟ آمریکایی ها از سوی دیگر اعلام نموده اند که همه بانک ها و موسسات اقتصادی ایران تحریم هستند. واردات اقلام بشردوستانه احتیاج به بانک دارد. بدون بانک چگونه می توان واردات انجام داد؟ البته همانطور که گفتم، تمام سیاست های تحریمی دولت ترامپ تا به امروز شکست خورده است و اگرچه مسائلی برای مردم عزیز کشورمان ایجاد شده، اما اهدافی که از این سیاست دنبال میکردند هیچکدام محقق نشده است.

آیا در خصوص خرید واکسن کرونا مانعی برای پرداخت پول از طرف ایران وجود دارد؟

وزارت بهداشت ایران، برای خرید واکسن کرونا توافقاتی با کوواکس داشته است. مبلغ معینی هم باید از طرف ایران پرداخت گردد که بخشی از آن به عنوان پیش پرداخت باید به حساب ذینفع در یک بانک اروپایی پرداخت گردد.

همین که این پرداخت برای واکسن کروناست و فرستنده و ذینفع پول هم معین است باید کفایت کند و نباید هیچ دلیل و سند دیگری برای این موضوع احتیاج باشد، مورد مصرف واکسن کرونا معین است و هیچ کارکرد دیگری ندارد، اما به دلیل فشار هایی که آمریکایی ها بر بانک های مختلف اروپایی آورده اند و آن ها را از کار با ایران ترسانده اند و جریمه های بسیار سنگینی را علیه آن ها تحمیل نموده اند.

بانک مقصد در صورتی حاضر است پول را دریافت کند که مجوز اختصاصی و موردی توسط آمریکا صادر گردد و همه مراحل انتقال پول به صراحت در آن ذکر گردد. اکنون، مجوزی که صادر شده است مربوط به تبدیل منابع وون ایران در بانک های کره جنوبی به دلار آمریکا به وسیله یک بانک آمریکایی و سپس انتقال آن به بانک مقصد است.

در این مجوز هم هیچ تضمینی برای رسیدن پول به مقصد وجود ندارد. آمریکایی ها به صراحت قید نموده اند که هر لحظه و در هر مرحله می توانند مجوزی که صادر نموده اند را لغو نمایند.

این موضوع می تواند شامل مرحله ای باشد که پول به صورت دلار آمریکا نزد یک بانک آمریکایی است. سوال اینجاست که اگر خرید دارو و غذا تحریم نیست، لغو مجوزی که برای این کار صادر می گردد چه معنایی می تواند داشته باشد؟ نکته دیگر اینجاست که آمریکایی ها یک مجوز عمومی برای اقلام بشردوستانه صادر نموده اند که بانک های خارجی حاضر به پذیرش آن نیستند. البته بانک های خارجی با ایران دشمنی ندارند و علاقه مند هستند که اینگونه جابجایی را انجام دهند، اما ترس آن ها از عملکرد آمریکا و سابقه بد آمریکاست که در بسیاری از موارد، بانک ها را به دلایل واهی و به خاطر انجام تراکنش های اقتصادی، میلیارد ها دلار جریمه نمودهاند.

چرا به جای استفاده از منابع کره، از منابع دیگری استفاده نمی گردد که راحت تر بتوان به حساب مقصد منتقل کرد؟

چرا باید مجوز صادر شده ایران را محدود به استفاده از منابع معینی کند؟ ایران در کشور های مختلف منابع دارد و بنا به تشخیص و تصمیم خود باید بتواند از هر منبعی که در اختیار دارد برای خرید واکسن استفاده کند. بانک مرکزی مسئله ای با استفاده از کانال های مختلف برای پرداخت ندارد و می تواند این کار را انجام دهد. آمریکا کوشش نموده است که مجوز را به نحوی صادر کند که از غیر عملیاتی ترین کانال باشد و در نهایت، خرید واکسن محقق نگردد، اما در ظاهر بتواند بگوید که مشکل و مانعی ایجاد ننموده است.

این سوال هم مطرح شده است که اگر آمریکا برای واردات دارو و اقلام پزشکی مانع ایجاد می نماید؛ چطور سایر دارو ها به کشور وارد می شوند و موجود هستند؟

سایر اقلام دارویی، فراوری نمایندگان و عرضه نمایندگان متعددی دارند و با وجود تحریم ها، کوشش می گردد تا از کانال های مختلف پرداخت های آن ها انجام گردد و آن اقلام وارد کشور شوند، البته آمریکایی ها اگر بفهمند که وجه مربوط به سایر اقلام دارویی چگونه پرداخت خواهد شد و بدانند که می توانند با کمبود آن اقلام، برای بخش قابل توجهی از مردم مشکل ایجاد نمایند به طور قطع مانع از انتقال آن دارو ها نیز خواهند شد.

با راه چاره هایی که اتخاذ شده است، پرداخت های مربوط به آن ها از کانال هایی که برای آمریکا قابل رصد و تحریم نیست انجام می گردد، دولت ترامپ به گمان خود فرصتی به دست آورده که می تواند با مانع تراشی و ممانعت از انجام پرداخت، بخش قابل توجهی از مردم را دچار مشکل کند و سیاست شکست خورده فشار حداکثری را اجرایی کند. با این حال این سیاست، نتیجه ای ندارد و تنها سابقه آن ها نزد مردم ایران خرابتر خواهد شد.

از سوی دیگر این اطمینان را به مردم می دهیم که خرید واکسن از دیگر کشور ها که مورد تایید وزارت بهداشت باشد در دستور کار خواهد بود و امیدواریم به زودی خبر های خوشی در این زمینه اعلام کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1347

به "همتی: بانک ها برای انتقال پول واکسن مجوز از آمریکا می خواهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همتی: بانک ها برای انتقال پول واکسن مجوز از آمریکا می خواهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید