مونسان در سومین نشست تخصصی فرماندهان یگان حفاظت تاکید نمود: افزایش مشارکت اجتماعی مردم در حفاظت از میراث فرهنگی، اجرای طرح میراث بان افتخاری

به گزارش شهر سرگرمی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر افزایش مشارکت اجتماعی مردم در حفاظت و نگهداری از میراث فرهنگی تاکید نمود.

مونسان در سومین نشست تخصصی فرماندهان یگان حفاظت تاکید نمود: افزایش مشارکت اجتماعی مردم در حفاظت از میراث فرهنگی، اجرای طرح میراث بان افتخاری

علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سومین نشست تخصصی فرماندهان، معاونان و مدیران یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بی تردید اشیاء وآثار تاریخی تجلی بخش هویت ملت ها هستند، صدمه به چنین اموالی، فارغ از تعلق آن به هر قوم و ملت، صدمه به میراث فرهنگی تمامی بشریت است؛ زیرا هر قوم و ملتی به نوعی در شکل گیری و ساختارسازی فرهنگ دنیای سهیم اند.

مونسان توضیح داد: لطمه به میراث فرهنگی هر قوم به منزله لطمه به اموال تمام بشریت است و حفظ اموال فرهنگی برای تمام اقوام در سراسردنیا اهمیت بسیاری دارد، کشور ما داشته های فراوانی در حوزه میراث ملموس و ناملموس دارد و به همین دلیل وظیفه سنگین تری برای حفظ این داشته ها بر عهده ماست.

معاون رئیس جمهوری افزود: وظیفه حفاظت از میراث فرهنگی بر عهده دولت ها و حکومت هاست، اگر چه مردم هم با علاقه ای که به این مواریث ارزشمند دارند در این حوزه مشارکت دارند، اما واقعیت تلخ آن است که این میراث ارزشمند و گرانبها به دلایل مختلف در معرض تخریب قرار دارند، برای مثال، بروز بلایای طبیعی، جنگ ها و حملات بیگانگان، و رفتار ناخواسته مردم و گردشگران در بازدیدهایشان به این میراث آسیب می زند، اما آنچه جدی تر از همه این موارد، خسارات جبران ناپذیری به آثار تاریخی- فرهنگی وارد می نماید، جرایم علیه میراث فرهنگی است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: جرایم ارتکابی در این حوزه، خطرناک ترین و مخرب ترین جرایم است، زیرا خسارات ناشی از آن به یک فرد و یا یک گروه خاص خلاصه نمی گردد بلکه به فرهنگ و تمدن کشور و کل دنیا صدمات جبران ناپذیری وارد می نماید که متاسفانه اثرات منفی آن پایدار و همیشگی خواهد بود، خوشبختانه قانونگذار در این حوزه اقدام به جرم را هم جرم تلقی می نماید و سخت گیرانه برخورد می نماید.

او با بیان اینکه ماموریت حفاظت از آثار تاریخی بسیار سخت است، ادامه داد: در کشور ما بیش از 34 هزار اثر ثبت شده در فهرست میراث ملی و یک میلیون سایت تاریخی شناخته شده وجود دارد که حفاظت و نگهداری از این تعداد اثر تاریخی ماموریتی بسیار سخت است و در این حوزه احتیاجمند تجهیزات به روز هستیم.

مونسان توضیح داد: با توجه به اقدامات پیشگیرانه نیروی انتظامی در پیشگیری از وقوع جرم، یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی هم باید در این حوزه برنامه های جدی داشته باشد، چراکه وقتی جرمی اتفاق می افتد در نهایت می توان مجرم را مجازات کرد، اما آسیب و تخریب واقع شده است، موضوع پیشگری در حوزه میراث فرهنگی اهمیت دوچندان دارد چراکه جلوی تخریب و آسیب به میراث فرهنگی گرفته می گردد.

معاون رئیس جمهوری افزود: ابزارهای حقوقی خوبی برای حفاظت و نگهداری از آثار تاریخی وجود دارد، اما آنچه بسیار حائز اهیمت است، افزایش مشارکت اجتماعی مردم در حوزه حفاظت از این داشته هاست، اگر می خواهیم تخریب ها کاهش پیدا کند باید مشارکت مردم در این بخش را افزایش دهیم، موضوع میراث بانان افتخاری که مطرح شده است، ایده بسیار خوبی است که با پشتوانه قوی و جدی از امروز پیگیری و اجرا می گردد.

او گفت: در حوزه میراث فرهنگی عموم مردم علاقه مند هستند ماموران، ماموریت خود را در سطح قابل قبولی انجام دهند چراکه این میراث ارزشمند متعلق به همه افراد جامعه است، معاونت میراث فرهنگی سازمان هم باید برای افزایش مشارکت مردم در حفظ و نگهداری از آثار تاریخی برنامه ریزی دقیق داشته باشد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به رونمایی از نرم افزار میراث بان گفت: باید درگاهی در این نرم افزار برای گزارش دهی و مشارکت در حوزه حفاظت از آثار تاریخی ایجاد گردد.

مونسان افزود: امیدواریم برای حفاظت از آثار تاریخی و داشته هایمان عزم ملی در کشور ایجاد گردد، ما احتیاجمند یاری و همراهی دستگاه های اجرایی برای انجام ماموریت ها هستیم، گاهی مشاهده می گردد که بخش های دولتی یا غیردولتی و نهادهای عمومی، دقت و توجه کافی را برای حفاظت از آثار تاریخی ندارد و به همین دلیل بخشی از انرژی همکاران ما صرف این موضوعات می گردد.

معاون رئیس جمهوری افزود: گاهی شاهد هستیم که به واسطه اجرای طرح های عمرانی، به آثار تاریخی آسیب زده می گردد، این در حالی است که هیچ طرح عمرانی و توسعه ای از بین بردن آثار تاریخی را توجیه نمی نماید، آثار تاریخی هویت یک کشور هستند؛ مگر هویت یک کشور به راحتی ایجاد می گردد که بتوان آن را تخریب کرد، هویت کشور مربوط به تک تک مردم است، طرح توسعه ای ممکن است اثر منطقه ای و یا ملی داشته باشد در حالی که میراث فرهنگی مربوط به آحاد ملت است و هیچ توجیهی برای تخریب و آسیب به این داشته ها قابل قبول نیست.

او گفت: البته خوشبختانه نگاه ها به این حوزه تغییر نموده است و همه کوشش می نمایند حفاظت از آثار تاریخی را مدنظر و توجه قرار دهند، خوشبختانه قانونگذار هم به این حوزه توجه ویژه ای داشته و تشکیلات یگان حفاظت میراث فرهنگی به همین منظور ایجاد شده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: این مجموعه علاوه بر اقدامات پاسداشت و حفاظت بخش، امنیت گردشگران داخلی و خارجی را نیز بر عهده دارند، امروز گردشگری سومین اقتصاد بزرگ دنیا شناخته شده است که می تواند موتور محرک اقتصادی کشورها باشد، موضوعات بسیاری در حوزه گردشگری اهمیت دارد اما موضوعی که بیش از هر چیزی در این بخش اهمیت دارد، موضوع امنیت است، کوچکترین اتفاقات در نقاط مختلف کشور در حوزه گردشگری تاثیرگذار است و ما باید برای از بین بردن اثرات منفی این اتفاقات در حوزه گردشگری کوشش کنیم.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: خوشحالیم که امن ترین کشور در منطقه هستیم چراکه موضوع ایجاد و احساس امنیت بسیار مهم است، خوبشختانه با تدابیر خوب یگان حفاظت و تغییر پوشش ماموران شاهد رضایت بیشتر گردشگران داخلی و خارجی از این بخش هستیم.

مونسان گفت: ما کوشش می کنیم با وجود محدودیت ها، امکانات و تجهیزات مورد احتیاج را در اختیار یگان حفاظت قرار دهیم.

منبع: سازمان میراث فرهنگی
انتشار: 23 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 69

به "مونسان در سومین نشست تخصصی فرماندهان یگان حفاظت تاکید نمود: افزایش مشارکت اجتماعی مردم در حفاظت از میراث فرهنگی، اجرای طرح میراث بان افتخاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مونسان در سومین نشست تخصصی فرماندهان یگان حفاظت تاکید نمود: افزایش مشارکت اجتماعی مردم در حفاظت از میراث فرهنگی، اجرای طرح میراث بان افتخاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید