منشأ زلزله تهران گسل مشاء دماوند بوده است

به گزارش شهر سرگرمی، استاد تمام پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: زلزله ای که ساعت 48 دقیقه بامداد روز آدینه با بزرگای 5.1 ریشتر رخ داد با مرکزیت گسل مشاء دماوند بوده است

منشأ زلزله تهران گسل مشاء دماوند بوده است

به گزارش شهر سرگرمی، مهدی زارع شنبه 20 اردیبهشت در برنامه زنده صبحگاهی در انتهای الوند گفت: زلزله بامداد آدینه به دنبال زلزله ای با عظیمای 2.9 در ساعت 23:30 رخ داد و پس ازآن بین ساعت 2 تا 3 بامداد دو زلزله با عظیمای بیش از 3 و بعدتر هم 30 پس لرزه با عظیمای بین 2 تا 3 شاهد بودیم.

زارع گفت: این اتفاق یک زون شکستگی فعال را روی گسل مشاء نشان می دهد. مکان فعال شده نزدیکی روستا یا شهرک مشاء دماوند است که پیش تر هم زلزله های تاریخی روی آن رخ داده است مثل 1830 میلادی،1309 و اول بهمن 1368 شمسی و...

وی توضیح داد: این گسل فعال است و در سال های اخیر هم زلزله کوچک را زیاد تجربه نموده است. نمونه شاخص آن زلزله بامداد آدینه است که توانایی و امکان وقوع زلزله مشابه یا عظیم تر در تهران را دارد و بر اساس آنچه تا امروز شاهد بودیم تا عظیمی 7 ریشتر نیز قابل پیش بینی است .

زارع گفت: احتمال وقوع زلزله عظیم بر اساس داده هایی که تا امروز داریم بالا نیست اما این یک احتمال است، اینکه چطور می توان به احتمال دقیق تری رسید امری شدنی است ، با افزایش دستگاه ها و به کارگیری افراد بیشتر به داده های بیشتری دست پیدا خواهیم کرد.

وی در مورد فعالیت آتش فشان دماوند و ارتباط آن با زلزله بامداد روز آدینه نیز گفت: اتشفشان دماوند فعال است و نماد فعالیتش هم وجود آب گرم جاده هراز، بخار و گاز دماوند هستند؛ فعلاً بر اساس داده های موجود شواهدی برای اینکه دماوند در مرحله انفجار است وجود ندارد. زلزله های اتشفشانی مقدماتی دارد و دارای مشخصه خاصی هستند که در زلزله بامداد آدینه شاهد نبودیم، رخداد آدینه مقدمه انفجار قله نیست اما اینکه زلزله ها روی محیط گسل اثر می گذارد حتماً اثر می گذارد گسل های لار، مشاء، بلده،کندوان،لاریجآن همه بر روی اتشفشان دماوند قرار دارند و این هر دو بر هم اثر می گذارند.

زارع به ضرورت مطالعه دماوند اشاره نمود و گفت: برای پیش بینی رفتار دماوند، احتیاجمند پایش و رصد دقیق هستیم، ما سامانه ای برای رصد و پایش دماوند به عنوان مهم ترین اتشفشان ایران که در هشتاد کیلومتری تهران واقع شده است، نداریم. درحالی که ضروری است دماوند را بشناسیم نه تنها برای سوانح طبیعی بلکه برای استفاده از انرژی زمین گرمایش و...

این مقام مسئول با اشاره به اینکه گسل مشاء از گسل های مهم نزدیک پایتخت است که با گسل شمال تهران تلاقی دارد و سال 1830 میلادی زمین لرزه ای با عظیمای 7 ریشتر داشته است و از 190 سال پیش زلزله مهمی روی این گسل اتفاق نیفتاده است، توضیح داد: بر اساس آنچه از علم می شناسیم برای تخلیه گسل مشاء زلزله ای به عظیمی 7 تا 5/7 احتیاج داریم ، اگرچه بعضی به عظیمی بیشتر بین 5/7 تا 8/7 ریشتر فکر می نمایند .

زارع با هشدار درباره احتمال وقوع زلزله در گفت: حدود 40 درصد تهرانی ها بر پهنه گسل زندگی می نمایند، تهران پای دامنه های گسل شکل گرفته و با توسعه تهران، روی گسل ها رفته است. هم اکنون دو میلیون و 300 هزار نفر روی گسل شمال تهران زندگی می نمایند که شامل منطقه یک، دو، سه، چهار، پنج، بیست و یک و بیست و دو تهران می گردد در منطقه و گسل جنوبی مناطق 17 و 18 ، 19 و 20 واقع شده است که حدود یک میلیون نفر در آن سکونت دارند.

در انتهای الوند به تهیه نمایندگی امیرحسین آذر کاری از گروه اجتماعی شبکه دوسیماست که شنبه تا چهارشنبه هر هفته از حدود ساعت 7:30 تا 9:30 پخش می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 975

به "منشأ زلزله تهران گسل مشاء دماوند بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منشأ زلزله تهران گسل مشاء دماوند بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید