مالیات بر مسکن و خودرو اجرایی می گردد؟

به گزارش شهر سرگرمی، در حالیکه سال هاست بسیاری از کارشناسان نسبت به ناکارآمدی نظام مالیاتی نقدها فراوانی را مطرح نموده اند، نمایندگان اصول گرا در همین بدو امر، به دنبال تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه در دو بخش مسکن و خودرو هستند، حال باید دید این مسئله تا چه حد به واقعیت تبدیل خواهد شد.

مالیات بر مسکن و خودرو اجرایی می گردد؟

جهت دریافت خدمات آلاچیق های سنتی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش شهر سرگرمی، بر اساس اعلام نمایندگان مجلس اموال و دارایی های غیر منقول شامل املاک و حق واگذاری محل، موضوع قانون مالیات های مستقیم و اموال و دارایی های منقول مشتمل بر خودرو و وسایل نقلیه موتوری جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی، سکه، ارز، سهام، سهم الشرکه، حق تقدم و سایر اوراق بهادار مشمول مالیات بر عایدی سرمایه خواهند شد.

جزئیات طرح هنوز معلوم نیست

مجید شاکری کارشناس مسائل مالی در تبادل نظر با شهر سرگرمی با اشاره به اینکه طرح مالیات بر عایدی سرمایه مخالفان و موافقانی دارد که آن ها هر کدام از ظن خود به تحلیل این موضوع می پردازند، گفت: این طرح در حال حاضر بسیار خام است، در این راستا باید جزئیات آن معین گردد، بعد می توان به جزئیات آن ورود کرد، از سویی تقدم و تاخر این طرح نسبت به قوانین مشابه و همچنین جزئیات مالیات بر عایدی سرمایه بسیار مهم است و آن ها مشخص کننده خواهند بود که آیا این طرح کارآمدی خواهد داشت.

وی اضافه نمود: در قانون بودجه سال 99 نیز برای خانه های خالی و املاک و خودرو های لوکس ردیف بودجه ای خاصی در نظر گرفته شده است، حال باید دید تکلیف قوانین موازی بر طرح مالیات بر عایدی سرمایه چه سرنوشتی پیدا خواهد نمود، این در حالیست که هرگاه یک پایه جدید مالیاتی بخواهد اضافه گردد، به تبع این موضوع موافقان و مخالفانی دارد که این امر طبیعی است، اما نکته مهم این است که قوانین تصویب شده به چه نحوی اجرایی خواهند شد.

شاکری با تاکید بر اینکه مقدم بر مالیات بر عایدی سرمایه، اخذ مالیات از مجموع درآمد است، اظهارداشت: در این رابطه باید به دقت جزئیات و ریزه کاری ها معین گردد، درغیر این صورت این اقدام ممکن است همراه با تبعاتی باشد، از سوی دیگر در تدوین این قوانین باید این نکته مهم را درنظر گرفت که این امکان وجود دارد که آن ها با هم دارای اصطحکاک باشند که این موضوع خود می تواند مشکل ساز باشد.

این کارشناس مالی با اشاره به اینکه در بخش مسکن برای اخذ مالیات با سه حوزه ملک روبرو هستیم، افزود: املاک لوکس، تجاری و متوسط و کوچک که هر کدام می توانند الهام بخش آن دو بخش دیگر باشد، بنابراین در این رابطه باید مواظب بود که این طرح نتیجه عکس ندهد، زیرا همان طور که عرض کردم، چگونگی اجرا و جزئیات این طرح از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی ادامه داد: به طور کلی می توان گفت سیاست های مالیاتی که در دستور کار مجلس و دولت است را باید مثبت ارزیابی کرد، چرا که مدت های مدیدی از این حوزه غفلت شده، اما این موضوع که مجلس می خواهد در همین ابتدای کار به این مسئله ورود کند، خود قدم مثبتی است، حال باید دید چه زمانی کار به صورت جدی بر روی این طرح شروع خواهد شد.

همواره فقط یکسری کلیات مطرح شده است

سیاوش غیبی پور کارشناس مسائل مالیاتی در تبادل نظر با شهر سرگرمی با اشاره به اینکه مخالفت جدی با طرح مالیات بر عایدی سرمایه وجود ندارد، گفت: در خصوص اینکه از مسکن و خودرو مالیات اخذ گردد، کسی شکی ندارد، اما موضوع بر سر این است که، قوانین این حوزه قرار است چگونه تدوین گردد، سال ها است که گفته می گردد قرار است مالیات بر عایدی سرمایه اجرایی گردد، اما هنوز چیزی در این رابطه شفاف اعلام نشده و همواره فقط یکسری کلیات مطرح شده است.

وی اضافه نمود: اگر واقعا بخواهیم به مانند کشور های توسعه یافته قوانین مالیاتی را توسعه دهیم، به کار بسیار جدی و کارشناسی قوی نیازمندیم، در حال حاضر دو نقص و مشکل در این رابطه وجود دارد، مشکل اول به این موضوع مربوط می گردد که اگر مجلس طرحی را مصوب کند، بدون شک این قانون با قوانین، سایر قانون های مالیاتی همپوشانی دارد، در این رابطه ما هم در قوانین مالیاتی، ردیف هایی برای دریافت مالیات از مسکن داریم و هم در قانون بودجه نیز طی سالجاری به این موضوع اشاره شده است.

غیبی پور اظهارداشت: در قدم اول باید این هم پوشانی ها مرتفع گردد تا دیگر مسئله ای در این رابطه وجود نداشته باشد. مشکل دوم نیز مرتبط با عدم انسجام و پختگی قوانین حوزه مالیاتی است، ما در این باره باید کار کارشناسی قوی و راهگشا انجام دهیم، تا بتوانیم به آن نتیجه مطلوبی که مدنظر قرار داریم، دست پیدا کنیم، بنابراین در این راستا می توانیم از تجربیان سایر کشور ها استفاده کنیم، تا آن نتیجه ای که مطلوب و دلخواه است، نیز به دست آید.

این کارشناس امور مالیاتی درباره سازوکار اجرای مالیات بر عایدی سرمایه نیز شرح داد: در همه کشور های پیشرفته روال بر این اساس است که داد و ستد کالا های سرمایه ای برای فرد درآمد به همراه دارد که این کسب سود ممکن است تعادل بازار آن محصول را بر هم بزند، به عنوان مثال کسی که خانه می خرد، ولی نیاز ندارد، معلوم است که این فرد برای کسب سود، این اقدام را انجام داده، بنابراین باید مالیات این سرمایه گذاری و کسب سود خود را نیز بپردازد.

وی افزود: زمانیکه خانه ای خرید و فروش می گردد، در همان ابتدا مالیات نقل و انتقال از آن کسر شده، همچنین تورم نیز محاسبه شده و از آن کم می گردد، در نهایت افرادی که درآمد های نجومی و سوداگران به دست آورده اند باید مالیات آن را نیز بپردازند، در نهایت این اقدام باعث خواهد شد که سوداگری در بازار مسکن از بین رود، این در حالیست که اجرای این قانون عدالت را بهتر محقق خواهد نمود و باعث می گردد منابع به صورت عادلانه تر توزیع گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 961

به "مالیات بر مسکن و خودرو اجرایی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات بر مسکن و خودرو اجرایی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید