ماجرای پیغام های محرمانه آل سعود برای ایران ، در انفجار آرامکو مگر چه گذشت؟

به گزارش شهر سرگرمی، مقام های عربستان سعودی، در پرتو بروز شواهدی که نشان می دهد آمریکا از آن ها حمایت کافی به عمل نمی آورد کوشش هایی را برای ترمیم رابطه با ایران و سایر رقبای منطقه ای خود را شروع نموده اند.

ماجرای پیغام های محرمانه آل سعود برای ایران ، در انفجار آرامکو مگر چه گذشت؟

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، نگرانی از اثرات تنش ها بر اقتصاد نفت محور عربستان سعودی موجب شده این کشور به صورت بی سروصدا در کوشش برای ترمیم روابط با ایران و سایر رقبای منطقه ای خود باشد.

روزنامه وال استریت ژورنال با گزارش این خبر اضافه نموده تمایل جدید ریاض برای بهبود بخشیدن به روابطش با رقبای منطقه ای به دلیل تردید مقام های سعودی در میزان حمایت آمریکا و سایر متحدانش از این کشور ایجاد شده است.

به نوشته این روزنامه، محاسبات عربستان سعودی بعد از حملات موشکی و پهپادی به تأسیسات نفت این کشور که موجب قطع موقت توان این کشور برای فراوری نفت خام شد دچار تغییر شده است.

دولت آمریکا ایران را به انجام این حملات متهم کرد، اما واکنشی به آن نشان نداد و به ارسال چندین نظامی، با هدف ادعایی تقویت دفاع سعودی بسنده کرد.

یک مقام ارشد سعودی گفت: حمله انجام شده در روز 14 سپتامبر، عاملی بود که معادلات بازی را تغییر داد.

وال استریت ژورنال به نقل از مقام های سعودی، اروپایی و آمریکایی مدعی شده نمایندگان ایران و عربستان سعودی در ماه های اخیر هم به صورت مستقیم و هم از کانال واسطه هایی در عمان، کویت و پاکستان پیغام هایی را میان یکدیگر رد و بدل نموده اند. این مقام ها می گویند محور اصلی این تماس ها کاستن از تنش میان عربستان سعودی و ایران بوده است.

مقام های جمهوری اسلامی ایران پیش از این گفته اند تهران طرح صلحی که شامل معاهده دوجانبه عدم تجاوز و همکاری است را به ریاض ارائه نموده است.

مقام های کشور های عربی و آمریکا گفته اند عربستان سعودی از سوی دیگر مذاکراتی محرمانه را هم با حوثی ها (انصارالله یمن) شروع نموده است.

این کوشش ها در شرایطی انجام می گردد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی قصد ایجاد تحولاتی در اقتصاد این کشور دارد.

عرضه اولیه سهام شرکت آرامکو روز چهارشنبه در حالی شروع شد که نگرانی ها از ایمنی این شرکت بعد از حملات انجام شده علیه آن در ماه سپتامبر شدت گرفته است.

یک مقام عربستان سعودی گفته این کشور بعد از آماده شدن برای عرضه سهام آرامکو، مجاب به تعامل با ایران شده است.

یک مقام دیگر گفت: عربستان سعودی به ایرانی ها اعتمادی ندارد، اما ریاض امیدوار است دست کم بتواند به توافقی برای جلوگیری از حملات احتمالی در آینده دست پیدا کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 576

به "ماجرای پیغام های محرمانه آل سعود برای ایران ، در انفجار آرامکو مگر چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای پیغام های محرمانه آل سعود برای ایران ، در انفجار آرامکو مگر چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید