ضرر اعضای هیئت علمی خاموش به پیشرفت کشور ، از هر 4 استاد تنها یک نفر پروژه ارتباط با صنعت دارد

به گزارش شهر سرگرمی، مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم گفت: علیرغم فعالیت 25 هزار عضو هیئت علمی در دانشگاه های دولتی تحت پوشش ما، اما از هر 3 الی 4 استاد تنها یک نفر قرارداد ارتباط با صنعت دارد.

ضرر اعضای هیئت علمی خاموش به پیشرفت کشور ، از هر 4 استاد تنها یک نفر پروژه ارتباط با صنعت دارد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات هزینه تحصیل در آمریکا 2020 هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، محمدسعید سیف مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در برنامه تلویزیونی روی خط خبر درباره جزئیات 8 هزار قرارداد دانشگاه ها با صنعت گفت: این آمار متعلق به مجموع قرارداد های جاری سال های اخیر دانشگاه ها است یعنی قرارداد هایی که منعقد شده و همچنان ادامه دارد و در سال های آینده به انتها می رسد.

سیف ادامه داد: سالانه حدود 2 هزار قرارداد ارتباط با صنعت در دانشگاه ها سرانجام پیدا می نماید و همین میزان یا حتی بیشتر نیز سالانه در حوزه های مختلف قرارداد منعقد خواهد شد که البته در حوزه فنی و مهندسی قرارداد های بیشتری امضا می گردد.

وی با بیان اینکه قرارداد های منعقد شده با کارفرمایانی از وزارت نفت، وزارت صنعت، وزارت دفاع و حتی شرکت های خصوصی است، گفت: برای این قرارداد ها حدود 4 هزار کارفرما داریم. طبیعتا فعالیت هایی که در دانشگاه ها انجام می گردد به تبع احتیاج های موجود در جامعه است مثلا کم آبی، آلودگی هوای کلان شهرها، مصرف انرژی و به طور کلی چالش های کوچک و بزرگی که جامعه را به خود درگیر می نماید.

ارزش 1950 میلیارد تومانی قرارداد های جاری دانشگاه ها

مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تنوع فعالیت ها زیاد است و دانشگاه ها در این راستا به خوبی حرکت می نمایند لذا در یک مقایسه باید بگوییم که تعداد قرارداد های سال جاری نسبت به سال گذشته حدود 80 درصد افزایش پیدا نموده است و مبلغ مجموع قرارداد ها که در سال گذشته حدود 950 میلیارد تومان بوده سال جاری به یک هزار و 950 میلیارد تومان رسیده است و این نشان از ارزش 1950 میلیارد تومانی قرارداد های جاری دانشگاه ها دارد.

سیف گفت: هرچند که آمار مطرح شده اعداد بالایی هستند، اما در برابر ظرفیت های دانشگاهی ما آنچنان چشمگیر و قابل قبول نیست، چون نیروی انسانی خوبی داریم و سرمایه گذاری های مناسبی انجام داده ایم مثلا طبق ارزیابی های صورت گرفته در دانشگاه های دولتی تحت پوشش وزارت علوم در حدود 25 هزار عضو هیئت علمی وجود دارد یعنی به صورت نسبی هر 3 الی 4 استاد دانشگاه ها تنها یک نفر قرارداد ارتباط با صنعت دارد.

هر استاد باید یک پروژه ارتباط با صنعت داشته باشد

وی بیان نمود: درحالیکه به صورت طبیعی در جهان هر استاد حداقل درگیر یه پروژه ارتباط با صنعت است بنابراین توقع داریم که اساتید دانشگاه های ما بیش از پیش فعال شوند و هرکدام حداقل در یک پروژه ارتباط با صنعت مشارکت نمایند، همچنین کار های تحقیقاتی دانشجویان نیز کاملا هدفدار و جهت دهی شده گردد. درواقع ما هنوز نتوانسته ایم از تمام امکانات و ظرفیت تعداد زیادی از دانشجویان و اساتیدمان استفاده کنیم و در این خصوص چند عامل وجود دارد و یکی از این عوامل کشش بازار است. صنعت و جامعه زمانی احتیاجمند دانشگاه و فناوری های نو است که رقابتی باشد و به کیفیت اهمیت داده گردد.

مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید نمود: درحقیقت به خاطر مسائل مالی، محدودیت های موجود و رقابتی که بین تولیدنمایندگان وعرضه نمایندگان کمتر اتفاق می افتد، ممکن است صنعتگران رغبت چندانی به سرمایه گذاری روی فناوری های جدید و بالا بردن کیفیت نداشته باشند. در حوزه دفاعی به دلیل احساس احتیاج بیش از 2 هزار قرارداد صورت گرفته و همه مورد استفاده قرار گرفته است، اما در بعضی حوزه های دیگر، چون کمتر مورد توجه قرار گرفته، اقبال کمتر بوده است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر این مشکل با دانشگاه ها نیز وجود دارد که در سال های گذشته صرف ارائه یک مقاله و رساله بوده و حال جهت دهی آن ها به سمت برطرف احتیاج های کشور قدری سخت است که خوشبختانه تا به امروز در حد امکان به خوبی جهت دهی شده است.

اساتید باید بدنه علمی کشور را به سمت برطرف تقاضاهای کشور سوق دهند

مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توضیح داد: باید در بعد سیاست گذاری و تصویب پشتیبانی های لازم اقدامات جدی صورت گیرد که بخشی از آن ها درحال انجام است مثلا در حوزه مهارت افزایی، رصد شرایط قراردادها، تسهیل ارتباط با وزارتخانه ها و ... برنامه هایی انجام می گردد، اما قدر زیادی از این موضوع برعهده دانشگاه ها و مراکز علمی ما است که باید اساتید، بدنه علمی کشور را به سمت برطرف تقاضا های اساسی کشور جهت دهند طبیعتا مدیریت دانشگاه ها در این راستا لازم است.

سیف شرح داد: به این نتیجه رسیده ایم که ارتباط دانشگاه و صنعت یک زنجیره است و بین استاد و دانشجو و صنعت حلقه های واسط زیادی وجود دارد مثلا پارک های علم و فناوری، شرکت های فناور، مراکز رشد وغیره حلقه های متعددی هستند که اگر بتوانند یکدیگر را تکمیل نمایند، دستاورد ها تجاری سازی شده و مسئله ای را منتفع خواهند کرد.

وی اضافه کرد: در وزارت علوم به تمامی این موضوعات بها داده می گردد و حلقه های مختلف را پیگیر هستیم تا دستاورد های دانشگاهیان مرحله به مرحله پیش فرایند و به خدمت و محصولی نوین تبدیل شوند.

ضرورت سیاست گذاری های مناسب برای قراردادهای ارتباط با صنعت

مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به این سوال که برای رسیدن به نقطه مطلوب و تکمیل حلقه های زنجیره چه باید کرد؛ گفت: باید سیاست ها و ارزش گذاری های بازنگری گردد که خوشبختانه در وزارت علوم مورد توجه است، اما خارج از وزارت علوم هم احتیاج است که سیاست های مالی و صنعتی کشور به نوعی برای ارتباط با دانشگاه ها و مسائل علمی علاقمندی ایجاد کند. اگر قوانین ما به گونه ای باشد که دستگاه های اجرایی به سمت فناوری های نو و ارزش اضافه کرده، بهره وری و کیفیت بالاتر حرکت نمایندناخودآگاه این احتیاج ها باعث سوق صنایع به سمت دانشگاه ها می گردد.

وی با بیان اینکه موضوع ارتباط دانشگاه ها با صنعت و جامعه یک موضوع همه جانبه است، مطرح نمود: از مسائل دانشجویی، ارتقا و استخدام اساتید تا آیین نامه ها و مقررات حاکم بر قرارداد ها مسائل متنوعی وجود دارد که باید مورد توجه و رسیدگی باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 26 اسفند 1398 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 699

به "ضرر اعضای هیئت علمی خاموش به پیشرفت کشور ، از هر 4 استاد تنها یک نفر پروژه ارتباط با صنعت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرر اعضای هیئت علمی خاموش به پیشرفت کشور ، از هر 4 استاد تنها یک نفر پروژه ارتباط با صنعت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید