خبر خوش هسته ای درباره راکتور اراک، صالحی: صنعت هسته ای با قدرت پیش می رود

فارس نوشت: رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه بازطراحی مفهومی، پایه و تفصیلی راکتور اراک توسط متخصصان ایرانی صورت گرفته و از سوی متخصصان چینی، آمریکایی و بعد انگلیسی مورد ارزیابی علمی و تایید قرار گرفته، گفت: دو سه ماه آینده خبر خوبی در این باره اعلام می گردد.

خبر خوش هسته ای درباره راکتور اراک، صالحی: صنعت هسته ای با قدرت پیش می رود

علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران صبح روز سه شنبه پنجم شهریور ماه با هیأتی متشکل از معاونان و مدیران ارشد سازمان به منظور حضور در مراسم هفته دولت و روز کارمند و نیز بازدید از روند پیشرفت پروژه های مرکز تحقیقات سلامت و کشاورزی البرز در این مرکز حضور یافت و در جمع مدیران و کارکنان مرکز سخنانی ایراد کرد.

معاون رئیس جمهور، ضمن عرض تبریک هفته دولت و روز کارمند، یاد و خاطره شهیدان بزرگوار دولت، رجایی و باهنر را گرامی داشت و اعلام کرد که اصولاً در زندگی انسان دو گونه پرسش قابل طرح است. یکی پرسشی از چرایی و دیگری پرسشی از چگونگی است. مثل اینکه بگوییم چرا آن واقعه یا حادثه رخ داد؟ چرا بعضی ملت ها فقیر هستند؟ چرا با چالش های گوناگون روبرو هستند؟ و چراهای دیگر. دیگر اینکه بپرسیم که چگونه می توانیم مسئله ای را حل کنیم؟ انقلاب اسلامی کار بزرگی کرد و آن اینکه رویکرد حکومت را بر محور چرایی قرار داد. قبلاً می گفتیم چرا اینطور هستیم و چرا غرب پیشرفت کرده است. اگر با این چراها خود را مشغول می کردیم همانگونه که در عهد قاجار و پهلوی بودیم به سختی می توانستیم راه درست زندگی را پیدا کنیم. وقتی امام عزیز راحلمان سکان راهنمایی نهضت را بر عهده گرفتند، چراها را به چگونه تبدیل کردند و برای مثال فرمودند چگونه پیشرفت کنیم و چگونه به خودکفایی و خوداتکایی برسیم. چگونه مستقل شویم و چگونه فرهنگ خود را ارتقا بخشیم.

وی در ادامه اضافه نمود: ارزش و عظمت و اعتبار این انقلاب باشکوه در همین نگاه جدیدی است که به ملت بزرگ ایران عرضه کرد. ملتی که خودش را به خصوص در دوره قاجاریه و عصر پهلوی ضعیف شده و تحقیر شده می دید. درست در زمانی که دنیا در کوران انقلاب صنعتی بود ما به خوابی عمیق فرو رفتیم. امام با این بیدار باش، تکلیف ما را با خودمان تعیین کرد. انقلاب کردیم تا بدانیم چگونه خودمان را بسازیم و این، اولین گام رهایی از قید مستکبران بود. اگر همیشه غلام حلقه به گوش باشی، راه به جایی نخواهی برد. غلام تا زمانی که قبول کند غلام است، هیچ وقت به سروری و سربلندی نمی رسد. ما در وهله اول باید خودمان را از قید و بند غلامی نجات می دادیم و از یوغ استکبار رهایی می یافتیم. البته اگر می خواستیم امور و سرنوشت خود را در دست بگیریم باید هزینه می دادیم. جنگ تحمیلی، مسائل، تحریم ها و محدودیت ها در این 40 سال نتیجه همین استقلال طلبی و کسب آزادی بود. امام عزیز راحلمان، ملت را در این جهت راهنمایی کرد تا مطالبات را محقق کند.

ایران علیرغم 40 ساله چالش های مختلف عزت آفرین و اقتدر آفرین مانده است

به گزارش فارس، رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه گفت: ملت از کمند استعمار و استکبار آزاد شد. مثل پرنده ای که در قفس بود و از آزادی برخوردار نبود. حالا باید بعد از رهایی خودش را بسازد. ساختن و آباد کردن هم کار آسانی نیست. ما در این 40 سال با دولت و حکومت برآمده از اراده ملت کوشش کردیم. دو دولتمرد بزرگوار شهید شدند ولی نظام، حکومت و دولت اسلامی ادامه یافت. چرا؟ چون این دولت و نظام برآمده از اراده ملت است. در جمهوری اسلامی همه کسانی که دارای مسؤولیت هستند، فرزندان، خواهران و برادران شما هستند. به این علت، این ملت پایدار است و توانسته علیرغم 40 سال مسائل و چالش های گوناگون برقرار بماند و نه تنها برقرار بماند بلکه عزت آفرین و اقتدار آفرین باشد و این دستاوردی اعجاب آمیز است.

وی با اشاره به مسائل موجود مالی و معیشتی گفت: درست است که گاهی ممکن است که مسؤولان در برنامه ریزی و انتخاب اولویت ها اشتباه نمایند اما علت اصلی بسیاری از مسائل ما، فشاری است که از خارج وارد می گردد. مانع اجرای صحیح و سریع عملیات بانکداری می شوند. می خواهیم کالایی را در فضای رقابتی تهیه کنیم، با مشکل روبرو می شویم. هزینه های تأمین اقلام و تجهیزات مورد احتیاج بالا رفته است. دشمنان به شیوه های مختلف، مشکل ایجاد می نمایند. همین مسئله باعث اتلاف انرژی و زمان می گردد. حال باید پرسید که چرا اینگونه ما را تحت فشار قرار می دهند. به خاطر همان راهی است که از اول انقلاب شروع کردیم و آن کسب استقلال بود. می خواهیم مستقل باشیم و سروری دیگران را نمی پذیریم.

ایران یکی از تصمیم سازان حال و آینده خاورمیانه است

صالحی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به منزلت و جایگاهی دست یافته است که خاورمیانه بدون اراده و نقش آفرینی ایران نمی تواند شکل مورد نظر خودش را بگیرد و ایران یکی از تصمیم سازان حال و آینده خاورمیانه است. اما چرا با کشورهای دیگر کاری ندارند؟ و تنها نگران ما هستند. به خاطر اینکه ما در شرایطی قرار گرفتیم که نقش آفرین شده ایم. این نقش آفرینی مرهون استقلالی است که بدست آورده ایم. و آن استقلال هم مرهون راهی است که امام حکیم ما به ما نشان داد که در زندگی باید به دنبال چگونه زیستن باشیم. بستری که امام فراهم کرده بستر اسلام است اما اینکه چقدر اسلامی رفتار می کنیم، قضیه دیگری است و در خور تدقیق و تأمل بسیار است.

معاون رئیس جمهور توضیح داد: یکی از چالش هایی که با دنیای استکبار داشتیم و آنها سعی می کردند به عنوان چالش ما با دنیا معرفی نمایند، این نکته بود که جمهوری اسلامی ایران، سدی در برابر تفکر استکباری است و باعث هوشیاری و بیداری دیگر ملل دنیا است.

وی اضافه نمود: با وجود مسائل مالی و معیشتی که با آن روبرو هستیم الان، کشور صاحب نفوذ و اقتدار در منطقه هستیم. این امر را مسئولان وزارت امور خارجه درک می نمایند که وقتی در عرصه بین المللی حضور می یابند، قدرتمند، سرافراز و با قامتی پایدار ظاهر می شوند. دلیل این مسئله، برخورداری از پشتوانه ملی و حمایت ملتی عزیز و مستقل است. این عزتمندی را باید قدر بدانیم و مطلع باشیم که این اقتدار، مرهون رشادت های شهدای ماست. مرهون همت عالی جانبازان و آزادگان ماست که سال ها در اسارت مقاومت کردند. این عزیزان، مؤلفه ها و بن مایه های عزت ملی هستند.

صالحی با بیان اینکه در جمهوری اسلامی بستر احیای ارزش ها و تعالیم اسلام فراهم شد، اضافه نمود: ما باید در این بستر حرکت کنیم. اما ممکن است خطا و اشتباه هم داشته باشیم. حضرت آقا فرمودند؛ حُسن این نظام اصلاح پذیری آن است. یعنی اگر خطایی کردیم می پذیریم و این خطا را اصلاح می کنیم. آنها که خودمحورند و خودشیفتگی دارند، هیچوقت خطای خوشان را نمی پذیرند و شکست می خورند. دیکتاتوری مثل صدام تصور اینکه خطا کند را به ذهن خود راه نمی داد. آن دیکتاتور بدعاقبت گمان می کرد که همه تصمیماتش درست است. تا به جایی رسید که او را از چاه بیرون کشیدند. اینها عبرت آموز است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران برجام را یکی از دستاوردهای 4-3 سال اخیر کشور برشمرد و به قضاوت هایی که در این مورد شده پرداخت و گفت: یکی می گوید برجام خوب است. دیگری می گوید بد است. بعضی می گویند آنها که برجام را رقم زدند دوستدار کشور نبودند. این صحبت ها تا زمانی که منصفانه، عادلانه و محققانه باشد، اشکالی ندارد. می گویند صنعت هسته ای را تعطیل کردیم. نابود کردیم و در مقابل هیچ امتیازی به دست نیاوردیم. آیا این سخنان منصفانه است؟ شخصی در مراسمی می گفت من حقوقدانم. برجام را از اول تا آخر خوانده ام و هر چه می گویم درست است. یکی از کارهایی که انجام ندادند، فرمان 9 ماده ای حضرت آقا است. چقدر علنی سخن نادرست می گویند و اظهارات ناصحیح را منتشر می نمایند. در حالیکه در این 9 بند اشاره شده 5-4 بند مربوط به سازمان انرژی اتمی بود که تمامی این بندها را عمل کردیم. بطور مثال مضمون یکی از این بندها این بود که وقتی می خواهیم 9 تن اورانیوم غنی شده را به خارج بفرستیم، مرحله مرحله انجام گردد و در مقابل اورانیوم طبیعی را دریافت کنیم، ما در انجام این کار، اول هر آنچه تعیین شده بود را گرفتیم و بعد در مقابل اورانیوم غنی شده را تحویل دادیم.

برجام صنعت هسته ای را متوقف نکرد

صالحی تاکید نمود: برجام صنعت هسته ای را متوقف نکرد. تاریخ این حقیقت را نشان خواهد داد چون الان خیلی چیزها را نمی توانیم بازگو کنیم. اما توجه داشته باشید قبل از برجام حدود 14 هزار متخصص و کارمند در مجموعه داشتیم و در حال حاضر حدود 15000 کارمند و کارشناس و محقق داریم. اگر صنعت هسته ای متوقف شده و نابود شده است پس این 15 هزار نفر چه می نمایند؟ شرکت های جدیدی که تشکیل شده به چه منظور بوده است؟ در سایت کرج همیشه شاهد رونق بیشتر فعالیت ها بوده ام. فقط یکی از پروژه های این سایت به ارزش 200 میلیون یورو در حال اجرا است که معادل 2000 میلیارد تومان است و علاوه بر آن 200 میلیارد هزینه زیر ساخت های آن است. تجهیزات پروژه FDG که در سال های اخیر راه اندازی شده است را بعد از برجام خریداری کردیم.

در دو سه ماه آینده خبر خوبی درباره راکتور اراک اعلام می گردد

وی اضافه نمود: بنابراین فعالیت های هسته ای در تمامی حوزه ها با آهنگی حساب شده و با قوت و قدرت ادامه دارد . به همین دلیل ترامپ آن را بدترین قرارداد تاریخ آمریکا می داند و می گوید بنا بود فعالیت های هسته ای ایران متوقف یا کند گردد. برجام نه تنها این کار را نکرده بلکه به صنعت هسته ای ایران یاری می گردد و آنچه دارند را مدرن سازی می نمایند. شاید منظور ترامپ راکتور خنداب اراک است که بازطراحی مفهومی، پایه و تفصیلی آن توسط متخصصان ایرانی اجرا شده و از سوی متخصصان چینی، آمریکایی و بعد انگلیسی مورد ارزیابی علمی و تایید قرار گرفته است.

صالحی اضافه نمود: انشاء الله در دو سه ماه آینده خبر خوبی در مورد این پروژه اعلام می گردد و اقدامات خوبی را شاهد خواهیم بود. این راکتور از نظر طراحی، اعتبار دنیای دارد. امیدواریم روزی بتوانیم اسناد علمی درباره فعالیت های اجرا شده در این پروژه را در معرض رأی و قضاوت متخصصان و افکار عمومی قرار بدهیم.

وی گفت: ناجوانمردانه است که ترامپ می گوید برجام بدترین قرارداد تاریخ آمریکا است و باید از بین برود و عده ای در داخل کشور می گویند برجام صنعت هسته ای را نابود کرد. بعضی وقتی مسئله سیاسی پیش می آید پرده را روی چشم می اندازند و هر چه می خواهند می گویند. نمی خواهند حقیقت را ببینند. پرسش اصلی این است که وجدان آنها چه می گوید.

صنعت هسته ای با قدرت و قوت پیش می رود

صالحی با اشاره به پروژه های بزرگ سازمان و در ساختگاه نیروگاه اتمی بوشهر گفت: پروژه راهبردی دیگر فازهای 2 و 3 نیروگاه بوشهر هستند که ارزش آنها 10 میلیارد دلار و معادل بیش از صد هزار میلیارد تومان می باشد. آیا تاکنون چنین پروژه هایی را اجرایی کرده ایم؟ سایت های نطنز و فردو الان با 4 سال پیش اصلاً قابل مقایسه نیست. تحقیق و توسعه و اکتشاف و استخراج نیز به هیچ وجه متوقف نشده است. صنعت هسته ای با قدرت و قوت پیش می رود. مسائل مالی و تحریمی بحثی جداگانه و چالشی است که با استکبار داریم. آرام آرام ریاست جمهوری، وزیر خارجه و دیگر عزیزان مسئول سعی دارند بخش های دیگر برجام را به جایی برسانند که منافع ملی بیش از پیش تأمین گردد.

معاون رئیس جمهور ضمن تقدیر از فعالیت و کوشش های مدیران و کارکنان صنعت هسته ای در سراسر کشور گفت: بنده اگر اینجا با قدرت صحبت می کنم، به لطف و برکت کوشش های شما عزیزان و به یُمن الطاف الهی است. از صبوری شما در برابر مسائل و همت عالی شما در کار و فعالیت قدردانی می کنم. بعضی جوانان در پروژه ها از فرط علاقه بعضی شب ها را تا صبح در محل کار می مانند. کارهای بزرگی اجرا شده است که انشاء الله خداوند توفیق بدهد و به نتیجه برسد. ما به برکت عنایات خداوندی شاهد سازمانی مقتدر تر و با افتخار خواهیم بود. انشاءلله

صالحی همچنین از مساعدت ها و همراهی های مسئولان استان البرز در پیشبرد پروژه های سازمان انرژی اتمی ایران تقدیر کرد. شهبازی، استاندار و شاهمرادی معاون مالی استاندار از حاضران در مراسم بودند و صالحی را در بازدیدها همراهی کردند.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1398 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 243

به "خبر خوش هسته ای درباره راکتور اراک، صالحی: صنعت هسته ای با قدرت پیش می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش هسته ای درباره راکتور اراک، صالحی: صنعت هسته ای با قدرت پیش می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید