خبرنگاران وزرای خارجه سوئد و ایران در مورد مسائل دنیا گفتگو کردند

به گزارش شهر سرگرمی، تهران - خبرنگاران- خانم آن لینده وزیرامور خارجه سوئد امشب در گفت وگویی تلفنی با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود در مورد روابط دو جانبه، شیوع کرونا در دنیا و مسائل منطقه ای گفتگو کرد.

خبرنگاران وزرای خارجه سوئد و ایران در مورد مسائل دنیا گفتگو کردند

به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در این گفت وگو وزیرامور خارجه کشورمان ضرورت مقابله و عدم رعایت تحریم های غیرقانونی، یکجانبه و ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران را به ایشان یادآور شد.

در همین رابطه احمد معصومی فر سفیر ایران در سوئد روز سه شنبه با ارسال نامه های جداگانه ای برای مقامات ارشد دولتی و پارلمانی، شخصیت های سیاسی، روسای احزاب، سازمان های مالی و بین المللی و رسانه های سوئدی با اشاره به خطرات ناشی از گسترش ویروس کرونا در دنیا و ضرورت اجماع دنیای برای مقابله با آن اعلام نمود تحریم های غیر قانونی آمریکا علیه ملت ایران مانع جدی برای مقابله موثر با کرونا شده و تداوم این شرایط جان انسان های زیادی را به خطر انداخته است.

معصومی فر در این نامه از مقامات و فعالان سیاسی و مالی سوئد درخواست نموده است به خاطر اصول اخلاقی و ملاحظات حقوق بشری تحریم های ظالمانه آمریکا را نادیده گرفته و برای مقابله با آن کوشش نمایند.

به گزارش خبرنگاران، ورود کرونا به ایران از اواخر بهمن ماه به شکل رسمی اعلام شد. ایران نزدیک به دو سال است که با شدیدترین تحریم های آمریکا شرایط سختی را پشت سر می گذارد.

کاخ سفید از 18 اردیبهشت 97 ضمن خروج از توافق هسته ای با ایران، همه مسیرهای مالی و سرمایه گذاری، نفت، پتروشیمی، شرکت های بیمه و افراد و اشخاص حقیقی و حقوقی را تحریم کرد.

آمریکا پیش از این ادعا نموده بود، سازوکاری جدید برای مبادله کالاهای کشاورزی و دارو با ایران به وسیله سوئیس ایجاد و اجرایی شده است؛ ادعایی که سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از همان ابتدا نیز به آن مشکوک بود و گفت: اگر آمریکایی ها قصد و نیت خیر داشتند، این یاری را رسانه ای ننموده و دنبال اهداف تبلیغاتی نبودند. دولت آمریکا برای همان کانال یاری های بهداشتی سوییس نیز با وجود تبلیغات، سنگ اندازی می نماید.

سخنگوی وزارت امور خارجه به نکته ای در تضاد با ادعای آمریکا نیز اشاره نمود و اضافه نمود: با وجود ادعاهای واهی آمریکا که مواد دارویی و غذایی تحریم نیستند، عملاً راه هرگونه نقل و انتقال بانکی را در این زمینه بستند. با راه اندازی کانال به اصطلاح بشردوستانه برای تأمین اقلام دارویی، رسماً تأیید کردند این ادعا پوچ و خلاف رأی ICJ بوده و دارو و غذا نیز تحریم است؛ در حالیکه نباید باشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 844

به "خبرنگاران وزرای خارجه سوئد و ایران در مورد مسائل دنیا گفتگو کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وزرای خارجه سوئد و ایران در مورد مسائل دنیا گفتگو کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید