خبرنگاران فرمانداران گتوند، خرمشهر و شادگان جدیت بیشتری برای مهار کرونا داشته باشند

به گزارش شهر سرگرمی، اهواز -خبرنگاران- استاندار خوزستان گفت: نسبت مبتلایان به ویروس کرونا در هر یکصدهزار نفر جمعیت در شهرستان های خرمشهر، شادگان و گتوند بالاست بنابراین فرمانداران این شهرستان ها باید جدیت بیشتری برای مهار این ویروس داشته باشند.

خبرنگاران فرمانداران گتوند، خرمشهر و شادگان جدیت بیشتری برای مهار کرونا داشته باشند

غلامرضا شریعتی شامگاه دوشنبه در گفت و گوی زنده با مردم از شبکه استان خوزستان بیان نمود: پس از جنگ تحمیلی تا کنون هیچ رخدادی مانند شروع بیماری کرونا تا این اندازه زندگی و سلامت مردم را به مخاطره نیانداخته ، در حال حاضر با دشمنی نامرئی و بسیار خطرناک روبرو هستیم که تنها راه مقابله با آن درک موقعیت و انجام یک اقدام مشترک است.

وی افزود: بهداشت و درمان ما برای تمام افراد جامعه طراحی نشده است و تنها ظرفیت محدودی دارد از این رو باید با رعایت نکات خودمراقبتی همراه پرسنل بهداشت و درمان باشیم.

شریعتی خطاب به جوانان استان گفت: جوانان یکی از اصلی ترین زنجیره های انتقال ویروس کرونا هستند از این رو باید با رفتار خود حامی افراد دارای بیماری های زمینه ای و پدر و مادر خود باشند.

وی افزود: جوانان با نوع رفتار خود انتخاب می کنند که ناقل این بیماری خطرناک به افراد ضعیف تر باشند و یا آنکه آنها را برای حفظ سلامتشان کمک کنند، از جوانان درخواست می شود که با ماندن در خانه زنجیره انتقال را بشکنند.

استاندار خوزستان با بیان اینکه رویکرد ما شناسایی زنجیره انتقال و جلوگیری از شیوع بیماری است گفت: هر جا نیاز است محدودیت های بیشتری همچون سختگیری در جاده های ورودی و خروجی های شهرها را اعمال می کنیم.

وی افزود: قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا نیازمند همکاری تمام مردم و همبستگی اجتماعی است که این همبستگی در دوری از تجمعات متبلور می شود.

شریعتی در بخشی دیگر توضیح داد: تعداد بیماران درگیر با ویروس کرونا در استان خوزستان تا به امروز 474 مورداست که از این تعداد 61 نفر آنها فوت شده اند.

وی گفت: 94درصد مبتلایان ساکن شهرها و 6 درصد در روستاها زندگی می کنند، همچنین 58 درصد مبتلایان را مردان و 42 درصد را زنان تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: 56 درصد مبتلایان هیچ بیماری زمینه ای ندارند و 44 بیماری زمینه ای مانند بیماری قلبی، عروقی و کلیوی یا دیابت دارند.

استاندار خوزستان توضیح داد: افراد دارای بیماری زمینه ای به دلیل آنکه بیشتر در منزل هستند کمتر دچار این ویروس شده اند اما افراد سالم که به خارج منزل تردد دارند بیشتر به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

وی ادامه داد: اما از سویی دیگر 82 درصد فوتی های ناشی از ویروس کرونا دارای بیماری های زمینه ای بودند که این امر تاثیر بیماری های زمینه ای در این بیماری را نشان می دهد.

بانوان درصد مبتلایان به کرونا

استاندار خوزستان بیان نمود: 33 درصد مبتلایان را افراد خانه دار تشکیل می دهند، مشاغل آزاد با 19 درصد، بازنشستگان 10 درصد و کارکنان بهداشت و درمان با 6 درصد در جایگاه بعدی قرار دارند.

وی یادآور شد: درصد بالای ابتلای زنان خانوار به بیماری کرونا نشان می دهد که این قشر از جامعه یا از همسران شاغل خود این ویروس را دریافت می کنند و یا به دلیل حضور در مراکز تجاری و فروشگاه ها مبتلا می شوند.

شریعتی گفت: از همه بانوان استان درخواست می شود در شرایط فعلی یار و همراه کادر درمان باشند و تا حد ممکن برای موارد غیر ضروری به خارج منازل تردد نکنند.

وی درخصوص غربالگری افراد نیز یادآور شد: بالغ بر 2هزار و 360 نفر تا به امروز غربالگری شده اند، این رقم در شهرهای کوچک نزدیک به صد در صد است اما در شهرهای بزرگ مانند ماهشهر، خرمشهر، آبادان، اهواز و دزفول باید این اقدامات بیشتر شود.

وی با اشاره به اینکه میانگین سنی فوت شده ها 62.5 سال است ادامه داد: 57 درصد فوتی ها مرد و 43 درصد را زنان تشکیل می دهند.

شریعتی در بخشی دیگر توضیح داد: آمار ابتلا به ویروس کرونا در شهرستان خرمشهر به نسبت هر یکصد هزار نفر جمعیت بالا است و درحال حاضر در رده نخست قرار گرفته است درحالیکه تا یک هفته پیش این شهرستان در رده هفتم قرار داشت.

وی افزود: دلیل افزایش تعداد مبتلایان در شهرستان خرمشهر و رعایت نکردن مردم و مقاومت برای تعطیلی مراکز تجاری است این آمار یک زنگ خطر برای مسئولان است تا اقدامات مداخله ای بیشتری انجام دهند.

استاندار خوزستان یادآور شد: در اهواز منطقه کیانپارس با 14 نفر، گلستان و کوی علوی هرکدام چهار نفر، فاز دوپاداد شهر، آخر آسفالت و کوروش هر کدام با 6 نفر، کمپلو و بوستان هرکدام با سه نفر، کوی صادقیه، ملی راه و عامری هرکدام با 2 نفر مبتلا جزء مناطق پرخطر هستند.

وی افزود: تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در شهر گتوند نیز سه نفر بوده است، که این تعداد برای شهر کوچکی مانند گتوند یک زنگ خطر محسوب می شود.

استاندار خوزستان توضیح داد: مطابق با اطلاعاتی که امروز به دست ما رسانده اند شرایط این شهر کاملاً عادی بوده و هیچ گونه تمهیداتی برای مقابله با ویروس کرونا مشاهده نشده است که این کم کاری فرماندار و مدیران حوزه بهداشت نشان می دهد و باید در این خصوص اقدامات بیشتری انجام شود.

وی افزود: در مجموعه شهرستان های آبادان، خرمشهر و شادگان 85 بیمار به ویروس کرونا مبتلا شده اند که رقم بالایی است این بیانگر آن است که مردم دقت کافی را ندارند و مسئولان باید برخوردهای متناسب برای مقابله با شروع ویروس کرونا را انجام دهند.

شریعتی گفت: مردم استان خوزستان سنت و رسوم خوبی دارند اما لازم است در شرایط فعلی از برخی رسوم همچون شرکت در مراسم تشییع جنازه خودداری کنند و اینگونه برنامه ها رابه پس از سپری شدن بیماری کرونا واگذار کنند.

وی درخصوص شرایط تردد در جاده های استان گفت: امروز تردد در جاده اندیمشک به پلدختر 87 درصد در ورودی و 80 درصد در خروجی نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته که نشان می دهد سخت گیری های بیشتری در این جاده اعمال شده است.

َاستاندار خوزستان گفت: در ابتدا سازمان بهداشت جهانی میزان کشندگی ناشی از این ویروس را 2 درصد عنوان کرده بود اما در حال حاضر میزان کشندگی کرونا 4.3 درصد است.

وی با اشاره به اینکه 300 هزار نفر در جهان درگیر این بیماری شده اند افزود: میزان کشندگی و سرعت انتشار آن در جهان قابل توجه است که این مساله یک زنگ خطر است و باید اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهیم.

شریعتی بیان نمود: در حال حاضر 192 کشور درگیر ویروس کرونا هستند مساله دیگر آنست که سه ماه طول کشید تا یکصد هزار نفر در جهان ویروس بگیرند اما در 12 روز حدود 200 هزار نفر مبتلا شدند و سپس ظرف مدت سه روز این رقم به 300 هزار نفر رسید که بسیار نگران کننده است.

به دنبال شیوع ویروس کرونا، متخصصان بیماری های عفونی و مسئولان وزارت بهداشت، مسئولان ستاد مبازره با کرونا و دیگر مسئولان حوزه های اجتماعی اعلام کرده اند که برای پیشگیری از بیماری کووید 19(کرونا) راه های مختلفی وجود دارد که در شرایط کنونی، امن ترین و بهترین راه، حضور در خانه، پرهیز از سفر و خودداری در جمع است.

تا به امروز تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در خوزستان به تفکیک شهرستان ها در اهواز 163 مورد، آبادان 44، دزفول 45، اندیمشک 30، شوشتر 31، خرمشهر 29، ماهشهر 30، شادگان 17، مسجد سلیمان12 و شوش 11 مورد است.

همچنین تعداد مبتلایان در بهبهان 12، رامهرمز 10، باوی 9، کارون هشت، ایذه پنج، هندیجان چهار، امیدیه سه، حمیدیه سه، رامشیر سه، اندیکا 2، گتوند یک، باغملک یک و دشت آزادگان یک مورد است.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 860

به "خبرنگاران فرمانداران گتوند، خرمشهر و شادگان جدیت بیشتری برای مهار کرونا داشته باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فرمانداران گتوند، خرمشهر و شادگان جدیت بیشتری برای مهار کرونا داشته باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید