تکذیب شایعه توقف همکاری ایران و کوبا برای واکسن

به گزارش شهر سرگرمی، خبرنگاران : رییس انستیتوپاستور ایران با رد اظهارات مینو محرز مبنی بر منتفی شدن واکسن کرونای ایرانی - کوبایی و با بیان اینکه نمی دانیم با چه هدفی چنین اظهاراتی را مطرح می کنند، تاکید کرد: بانک سلول تولید این واکسن گرفته شده، مقدمات تولید اجرا شده و اولین بچ تولید شده و تا چند روز آینده تحویل خواهد شد.

تکذیب شایعه توقف همکاری ایران و کوبا برای واکسن

به گزارش به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا بیگلری گفت: خانم دکتر محرز مسوول گفته های خودشان هستند. ما نمی دانیم چرا و با چه هدفی چنین اظهاراتی را مطرح می کنند. ما به صورت کاملا تعیین در زمینه تولید مشترک واکسن کرونا با کوبا، توافق نامه داریم، کار پیش رفته، سلول بانکی را گرفته ایم و کارآزمایی بالینی را انجام دادیم و مراودات دو کشور در این زمینه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه به صورت هفتگی در زمینه واکسن کرونای ایران و کوبا، با طرفین جلسات هفتگی منظم داریم، گفت: من نمیدانم چرا خانم دکتر محرز این اظهارات را مطرح می کنند و تعجب می کنم. این اظهارات خیلی عجیب است.

بیگلری ادامه داد: بنابراین طی قرارداد بسیار روشنی که نه تنها در این یک واکسن، بلکه در پلتفرم واکسن هایی که با کوبا داریم و واکسن کرونا هم یکی از آن ها است، کار انجام شده است. از یکسال قبل کار را آغاز کردیم، جلسات مان به طور مرتب برگزار می شود و بانک سلول تولید این واکسن گرفته شده، مقدمات تولید انجام شده و اولین بچ تولید شده و تا چند روز آینده تحویل خواهد شد.

وی گفت: مجوز مصرف اضطراری واکسن پاستوکووک تازه صادر شده و بعد از مجوز اضطراری هم طبق قرارداد تولید داریم. در عین حال اکنون کارآزمایی بالینی هم تمام شده و تزریق ها انجام شده و امیدواریم نتایج اولیه آن تا انتها مرداد ماه قابل تحلیل باشد که البته تا اینجا کار به خوبی پیش رفته و مطمئن ترین کلینیکال ترایالی است که تا به امروز در کشور انجام شده است.

بیگلری تاکید کرد: باز هم دلیل این اظهارات را متوجه نمی شویم. همکاری و توافق ما با کوبا توافق کوتاه مدتی برای یک واکسن نیست، بلکه گسترده تر است.

وی گفت: بنابراین اکنون کارازمایی بالینی واکسن پاستوکوک تمام شده است و منتظر نتایج آن هستیم. مجوز مصرف اضطراری هم که هفته پیش داده شد و بعد از آن است که ما اجازه تولید پیدا می کنیم.

رییس انستیتوپاستور ایران گفت: در حال حاضر هم بچ اولیه واکسن تولید شده است و تولیدات بعدی هم به مرور با نصب تجهیزات مقدار تیراژ تولید به شدت افزایش می یابد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 مرداد 1400 بروزرسانی: 14 مرداد 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1697

به "تکذیب شایعه توقف همکاری ایران و کوبا برای واکسن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکذیب شایعه توقف همکاری ایران و کوبا برای واکسن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید