امکان واردات خودرو بدون انتقال ارز نیست

به گزارش شهر سرگرمی، از پیش از دو سال پیش ثبت سفارش و واردات خودرو ممنوع شد که در اهم دلایل آن تغییر شرایط ارزی و محدودیت های موجود قرار داشت و گرچه طبق مقررات به غیر از کالاهای ممنوعه ما بقی کالاها امکان ورود به مناطق آزاد را داشتند، در نتیجه مصوبات مربوطه واردات خودرو به مناطق آزاد نیز ممنوع شد.

امکان واردات خودرو بدون انتقال ارز نیست

اما در سال گذشته طرحی به دولت ارائه شد که طی آن پیشنهاد شده بود به طور محدود خودرو از مناطق آزاد کیش، قشم و چابهار وارد گردد مطرح بود که البته در آن موقع اعلام شد وزارت صمت و گمرک با این طرح موافق بودند.

طرح واردات خودرو به مناطق آزاد معین تکلیف نشد

مرتضی بانک، دبیر شورای عالی مناطق آزاد در رابطه با آخرین شرایط طرح پیشنهادی به دولت برای واردات خودرو گفت که با توجه به فرسوده شدن خودروها و نیازی که وجود داشت، طرح واردات به صورت محدود به دولت ارائه شد ولی معین تکلیف و نظری اعلام نشده است؛ بنابراین این محدودیت همچنان برای مناطق آزاد وجود دارد.

نبود امکان واردات بدون انتقال ارز در ممنوعیت خودرو

اما از مدتی پیش با جهت تسهیل ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه فراوری، در ستاد هماهنگی مالی دولت مصوبه ای صادر شد که در اهم آن برطرف بخشی از موانع ارزی قرار داشت که در موارد امکان واردات بدون انتقال ارز وجود داشت. از سویی در مدت گذشته بحث هایی در رابطه با واردات خودرو بدون انتقال ارز مطرح شده است.

اینکه در این شرایط آیا امکان واردات خودرو بدون انتقال ارز در مناطق آزاد ممکن است فراهم گردد یا خیر؛ موضوعی است که دبیر شورای عالی مناطق آزاد درباره آن گفت: تصمیم دولت و دستگاه های ذیربط فعلا این است که واردات خودرو ممنوع باشد و این مصوبه تسهیل ترخیص کالا برای ورود آن دسته کالاهای لازم است که در این دسته بندی بخشی از گروه (4) نیز از سهمیه بخش ارزی که صادر شده و به عبارتی واردت مقابل صادرت امکان ترخیص دارد.

وی یادآور شد: واردت بدون انتقال نیز با توجه به محدودیت کلی که برای واردات خودرو وجود دارد امکان پذیر نیست، مگر مجوزی در این رابطه صادر گردد.

دلیل اصلی محدودیت های واردات خودرو همیشه ارز و محدودیت های ارزی اعلام شده است و پیشنهادات مطرح شده در این زمینه بر تامین منابع از محلی غیر از ارز نیمایی تاکید داشته است، با این حال بانک مرکزی موافق واردات بدون انتقال ارز نیست و حتی در مصوبه اخیر برای تسهیل کالا نیز مخالفت خود را اعلام نموده است.

اخیرا با اعمال حقوق ورودی واردات خودرو در بودجه 1400 در حالی برآورد ها برای واردات خودرو صورت گرفت که مسئولان سازمان برنامه و بودجه اعلام کردند فعلا در خصوص آزادسازی واردات خودرو تصمیم گیری نشده و این حقوق ورودی مربوط به واردات جدید نیست، بلکه برای ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک در نظر گرفته شده است. در عین حال که برای واردات خودرو باید کشور در شرایط عادی قرار داشته باشد، در غیر این صورت بر سیاست پول و ارز اثرگذار خواهد بود. بنابراین واردات خودرو زمانی انجام می گردد که آثار منفی آن به حداقل برسد که لازمه آن به ثبات رسیدن شرایط ارزی است، آنگاه سازمان برنامه و بودجه نیز با این موضوع همراهی خواهد نمود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1320

به "امکان واردات خودرو بدون انتقال ارز نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان واردات خودرو بدون انتقال ارز نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید