احیای مذاکرات نفتی بلاروس و قزاقستان

به گزارش شهر سرگرمی، رئیس جمهور بلاروس در دیدار با سفیر قزاقستان در این کشور پیشنهاد احیای مذاکرات واردات نفت فراوری پالایشگاه های قزاق را عنوان نمود.

احیای مذاکرات نفتی بلاروس و قزاقستان

به گزارش خبرنگار شهر سرگرمی در بیشکک، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس در دیدار با ارمحمد ارتیسبایف سفیر قزاقستان در مینسک پیشنهاد احیای مذاکرات درباره واردات نفت فراوری قزاقستان را عنوان کرد.

لوکاشنکو در این دیدار گفت: در حال حاضر مینسک به دنبال صادرکنندگان جدید نفت است و دستاوردهای خوبی در این زمینه حاصل شده و چند صادرکننده جدید پیدا نموده است.

وی ادامه داد: در امسال نوسازی پالایشگاه ها و کارخانه های فرآوری محصولات نفتی بلاروسی تمام می گردد و بنابر این ما احتیاجمند نفت بیشتر و دسترسی به بازارهای جهانی سوخت هستیم.

رئیس جمهور بلاروس توضیح داد: در این راستا مذاکره درباره واردات نفت فراوری قزاقستان به بلاورس مهم است و مشکل خاصی در این رابطه وجود ندارد. حتی روسیه نیز با ترانزیت سوخت موافقت خواهد نمود و باید سریعاً توافقنامه ها و قراردادها را هماهنگ کنیم.

وی نشان کرد: در کارخانه های قزاق محصولات مورد احتیاج شهروندان بلاروس از پنبه تا فلزات فراوری می گردد و به عنوان مثل مینسک آماده خریداری گندم فراوری قزاقستان است.

وی اضافه کرد: بنابر این حل مسائل در حوزه تجاری مشکل خاصی ندارد و کمیسیون بین دولتی این مسائل را رفع می نماید. به زودی مبادلات تجاری 2 کشور به یک میلیاد دلار می رسد و ظرفیت همچنان وجود دارد.

لوکاشنکو خاطر نشان کرد: حضور 2 کشور در پروژه یک کمربند یک راه نیز انگیزه جدی برای توسعه روابط دوجانبه را می دهد. در قزاقستان منطقه آزاد تجاری موسوم به خارگاس- دروازه های شرقی و در بلاروس پارک صنعتی موسوم به سنگ عالی فعال است که تقویت همکاری در این زمینه چشم اندازهای بزرگی را نشان می دهد.

مبادلات تجاری بین بلاروس و قزاقستان در سال گذشته به 900 میلیون دلار رسید و در مقایسه با نتایج سال 2017 بیش از 30 درصد افزایش یافته است.

بلاروس از قزاقستان محصولات نفتی، ذغال سنگ، فلزات، گاز، پارچه و کالاهای کشاورزی وارد می نماید.

ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 158

به "احیای مذاکرات نفتی بلاروس و قزاقستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای مذاکرات نفتی بلاروس و قزاقستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید