آزمون روان شناسی رنگ از شاعران نامدار

به گزارش شهر سرگرمی، روزنامه خراسان - ستاره منوچهری: هیچ کس نمی تواند جهانی بدون رنگ را تصور کند؛ بدون رنگ جهان و زندگی، هم ترسناک است و هم غم انگیز. اگر آبی آسمان، سبزیِ طبیعت، طلاییِ خورشید، سیاهیِ شب و سفیدیِ نور نبود، معلوم نبود چه بر سر جهان می آمد.

آزمون روان شناسی رنگ از شاعران نامدار

رنگ ها در ادبیات هم صندلی والایی دارند؛ شاعر و نویسنده با استفاده از رنگ می تواند تصویر بسازد، مضمون خلق و خوب توصیف کند. شاید برایتان جالب باشد بدانید در شعر شاعران مشهور ادبیات فارسی چه رنگ هایی پرکاربردتر هستند و شعر هر شاعر چه رنگی است؟ کاربرد این رنگ ها در شعر شاعران نامدار، می تواند به نوعی، بازگو نماینده شخصیت آن ها هم باشد؛ موضوعی که این روز ها آن را در حوزه روان شناسی رنگ ها مطالعه می نمایند. با ما به دنیای رنگارنگ چند شاعر کلاسیک و معاصر فارسی بیایید تا متوجه شوید روحیه و شخصیت هر کدام چه رنگی است؟

خاقانی شروانی

شاعر بزرگ قرن ششم، 944 بار نام رنگ های مختلف را در شعرش آورده است. سیاه، زرد و سرخ سه رنگ پرکاربرد در شعر خاقانی هستند. طبق روان شناسی رنگ، کاربرد فراوان رنگ سیاه نشان دهنده زندگی پر رنج و سختی شاعر و آشفتگی های زندگی اوست. رنگ زرد از خلاقیت و نوآوری خاقانی حکایت دارد و رنگ سرخ هم، نشانه شادی و خشم است.

عطار نیشابوری

سرخ و سبز از رنگ های پرتکرار در غزل های عطار نیشابوری است. رنگ سرخ از روحیه شاداب، بانشاط و جوان عطار حکایت دارد و استفاده زیاد از رنگ سبز هم از آرامش، ثبات و انعطاف پذیری او خبر می دهد. ویژگی هایی که می توان در شخصیت تاریخی عطار نیشابوری نیز مشاهده کرد و در متون کهن درباره او دید.

مولانا

جلال الدین محمد بلخی در غزل هایش 1330 بار به طور مستقیم و غیرمستقیم از رنگ ها استفاده نموده است. رنگ های سرخ و زرد از رنگ های پرکاربرد در غزلیات او هستند. رنگ سرخ نشان دهنده توجه شاعر به نشاط، کامیابی و بهره مندی از زندگی است. مولوی برای توضیح پریشانی های عارفانه و دردهایش هم از رنگ زرد استفاده می نماید.

حافظ

غزل سرای بزرگ زبان فارسی به رنگ های تیره مثل سیاه، نیلی، کبود، سبز و فیروزه ای گرایش دارد. پرکاربرد بودن رنگ سیاه و کبود در شعر حافظ، دلایل خاصی دارد؛ از جمله این که او آسمان را کبودرنگ می دیده است. این رنگ نماد نفی تعلق به دنیاست. رنگ فیروزه ای هم در روان شناسی نماد حقیقت، هوش، الهام، صداقت، وفاداری، ثبات، احساسات پاک و... است.

سهراب سپهری

طبق یک تحقیق در آثار سهراب سپهری، این شاعر در اولین مجموعه های شعرش، بیشتر از رنگ های تیره استفاده نموده، به این دلیل که همواره مضطرب و نگران و دچار کشمکش های روحی بوده است، اما رفته رفته، در آخرین آثارش، رنگ های اصلی و روشن را به کار می برد که نشان دهنده شخصیت به هنجار، باثبات، پویا و تأثیرگذار اوست.

م. سرشک

رنگ سرخ پرتکرارترین رنگ در اشعار استاد شفیعی کدکنی است. رنگ سرخ در روان شناسی، نماد تحرک و شادابی است و از طرفی در ادبیات نماد خون، شهادت و قیام علیه ظلم هم هست. همه این ها در شخصیت و اندیشه این شاعر معاصر به خوبی دیده می گردد. شاید به همین دلیل است که رنگ آبی در شعر شفیعی بسامد بالایی ندارد.

منبع: برترین ها
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 212

به "آزمون روان شناسی رنگ از شاعران نامدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمون روان شناسی رنگ از شاعران نامدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید